Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Wielki mały kapral. Jaki był naprawdę Napoleon Bonaparte?

Nie był Francuzem, a jednak został symbolem Francji. Był rewolucyjnym generałem broniącym republiki, a jednak to on zlikwidował i rewolucję, i republikę. Dał podwaliny pod nowoczesne prawo, a jednak bezprawnie napadał na kolejne kraje. Jaki był naprawdę Napoleon Bonaparte?  

Jego imię i charakterystyczną sylwetkę w dwurożnym kapeluszu kojarzą wszyscy, nawet ci, którzy zupełnie nie interesują się historią. Jednocześnie spośród wszystkich sławnych postaci historycznych Napoleon najbardziej wymyka się jednoznacznym ocenom i wzbudza najbardziej skrajne emocje. W Polsce przez długie lata ubóstwiany, trafił nawet do hymnu narodowego, tymczasem w Anglii wciąż jest znienawidzony, porównywany nawet z Hitlerem.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa

Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”

Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.

Kontakt:
leszek.sliwa@gosc.pl
Więcej artykułów Leszka Śliwy