Nowy numer 17/2024 Archiwum

O. Szymon Janowski: Św. Franciszek nie był hejterem, szukał Prawdy

O płaczącym Franciszku, który pociągnął za sobą tłum pięciu tysięcy mężczyzn, mówi o. Szymon Janowski.

Marcin Jakimowicz: „Chłopaki nie płaczą”. A warszawscy kapucyni? Pytam, bo bracia często widywali Franciszka płaczącego nad swymi grzechami…

o. Szymon Janowski:
Cytat, który przywołujesz, odczytuję tak jak teledysk T.Love do piosenki pod tym tytułem, czyli jako swego rodzaju ironię. Chłopaki, w tym kapucyni, płaczą. Z pewnością niezbyt często, ale też nie na widoku. Lecz to się zdarza. Spotkanie z biedą człowieka, w jakimkolwiek wymiarze, wywołuje łzy. Myślę, że to potrzebne, oczyszczające. Przeżyłem, widziałem. To bardzo intymne sprawy.

„Nigdy nie spotkałem nikogo, kto by się modlił tak wiele i tak dużo płakał” – opowiadał o św. Dominiku opat ze św. Pawła w Narbonne. Do Was, franciszkanów, przylgnęło raczej słowo „radość”. A przecież zwano was „pokutnikami z Asyżu”!

Jedno nie wyklucza drugiego – przeciwnie, jest ze sobą głęboko połączone. Dziś słowo „pokuta” oznacza dla nas raczej coś w stylu życia św. Aleksego, znanego ze szkolnej lektury. Jednak pokuta to coś innego niż życie na klatce schodowej domu rodziców i żywienie się pomyjami. W duchu franciszkańskim oznacza nawrócenie. Zdefiniowałbym to doświadczenie jako konfrontację z własną biedą, bezsilnością, grzechami, brakiem miłości, egoizmem i szukaniem pomocy w Bożym miłosierdziu. Tam jest wolność! Mówiąc po franciszkańsku, tu znajdujesz pokój i dobro! Takie doświadczenie wyzwala radość. Ta droga – od płaczu nad własnym grzechem i biedą, przez pokutę i nawrócenie, do radości – to taki cykl chrześcijańskiego życia. Kolejne etapy, procesy, które przeżywane w wierze, tworzą twą historię zbawienia.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza