Nowy Numer 16/2024 Archiwum

"Wspomnienia Oratorium"

Z cyklu: co warto przeczytać?

"Wspomnienia Oratorium" to chyba najbardziej znane dzieło ks. Bosko. Opowiada w nim o swoim dzieciństwie, latach młodzieńczych, wstąpieniu do seminarium, staniu się kapłanem, próbach założenia oratorium. Ta książka się nie starzeje. Wydawnictwo Salezjańskie po raz kolejny podjęło się nowego wydania. 

Dla osób, które znają "Wspomnienia oratorium" będzie to miły powrót do znanych historii. Myślę jednak, że każdy znajdzie w nich coś nowego. Ile rzeczy przecież czasem ulatuje człowiekowi z głowy?

To taka podróż sentymentalna po najważniejszych wydarzeniach z życia tego świętego kapłana.

To książka naprawdę dla każdego, niezależnie czy jest się osobą świecką czy duchowną.

Łatwo nam się odnaleźć w wielu sytuacjach, które miały miejsce w życiu księdza Bosko. Każdy z nas pewnie przeżył stratę kogoś bliskiego, nie potrafił znaleźć swojego miejsca, nie zawsze miał mądre pomysły. Jednak ks. Bosko w swojej opowieści pokazuje nam, że błędy można naprawić, daje nam wskazówki, jak być lepszych człowiekiem i jak żyć bliżej Jezusa i Maryi. 

W tej książce chyba dotyka najbardziej to, że św. Jan Bosko mówi do nas. Nam opowiada tę historię. Wskazuje nam przykłady świętych kapłanów i tego, jak ważne jest kierownictwo duchowe. Pokazuje nam, by obracać się w dobrym towarzystwie i czytać dobre lektury. Daje wskazówki wychowania, które spokojnie mogą wykorzystać rodzice. Cenną radą jest na pewno to, by widzieć dzieci i ich potrzeby, by być blisko. 

W opowieści znajdziemy także zabawne fragmenty, jak również niezwykłe, jak choćby "Sen z dziewiątego roku", czy psa znikąd, który kilkakrotnie ratował księdza Bosko z opresji. 

Pietro Braido, znawca księdza Bosko, którego cytuje również Wydawnictwo Salezjańskie, napisał:

"To historia oratorium bardziej teologiczna i pedagogiczna niż kronikarska, dokument najgłębiej przemyślany i najmocniej upragniony przez księdza Bosko"; "podręcznik pedagogiki i duchowości opowiadanej w wyraźnym ujęciu oratoryjnym". 

"Wspomnienia Oratorium" to lektura na każdy czas - lepszy i gorszy. Krzepi, uczy, bawi i pokazuje nam drogę do Nieba. To genialny podręcznik życia dla każdego napisany z ogromną lekkością.

Dla tych, którzy jeszcze nie mieli jej w ręce z serca polecam. Myślę, że pomoże nam także w dobrym przeżyciu rozpoczynającego się Adwentu. 


Jan Bosko, "Wspomnienia Oratorium", Wydawnictwo Salezjańskie 2023

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy