Nowy numer 17/2024 Archiwum

W najnowszym „Gościu Niedzielnym” – rozpoczynamy cykl adwentowy

Polecamy adwentowy tryptyk ze św. Franciszkiem "Projekt: odbuduj się".

W najnowszym "Gościu Niedzielnym" nr 48/2023
Gość Niedzielny

„Projekt: odbuduj się” – to nasza adwentowa propozycja, coś w rodzaju adwentowego tryptyku, który ma się przysłużyć lepszemu przygotowaniu do Bożego Narodzenia. Ks. Adam Pawlaszczyk przez kolejne niedziele Adwentu będzie prowadził czytelników w odbudowie siebie jako chrześcijan. „W „Gościowym” cyklu adwentowym proponujemy spotkania ze świętym z Asyżu, odnosząc się już nie tyle do tego, że jako pierwszy zbudował stajenkę, ile do słów, które usłyszał o wiele wcześniej, niedługo po swoim nawróceniu. I które nie do końca właściwie zrozumiał. „Franciszku, idź i odbuduj mój Kościół”… No właśnie, Jezus Chrystus nie zaznaczył w tym objawieniu, czy ostatnie słowo powinno być rozumiane jako budynek – kościół, czy jako wspólnota – Kościół. Sen Innocentego III, w którym Biedaczyna podtrzymuje chwiejącą się budowlę, nie pozostawia jednak co do tego żadnych wątpliwości” – pisze redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”.

Ponadto w numerze:

  • O podzielonym Kościele w Niemczech i o różnicach między niemiecką Drogą Synodalną a zwołanym przez papieża Synodem o Synodalności mówi bp Stefan Oster, ordynariusz Pasawy, w rozmowie z Tomaszem Kycią, dziennikarzem niemieckich rozgłośni Rundfunk Berlin-Brandenburg i COSMO. „Ja sam z kilku powodów nie biorę udziału w pracach Komisji Synodalnej – i to już daje światu obraz podzielonych niemieckich biskupów. To jest oczywiście katastrofa dla wiernych w Niemczech: biskupi są podzieleni. Ale w rzeczywistości moja decyzja o nieuczestniczeniu w Komisji Synodalnej ma na celu właśnie zachowanie jedności z Rzymem, by – jak pisze w tym liście papież Franciszek – nie „oddalać się coraz bardziej od wspólnej drogi Kościoła powszechnego”. Stanąłem przed wyborem: wyraźnie uwidocznić istniejącą już polaryzację wśród biskupów albo uwidocznić moją drogę jedności z Kościołem powszechnym. Jedno i drugie jest bardzo ważne, a moim zdaniem tragedią jest to, że my, niemieccy biskupi, jesteśmy tak mało zgodni w kluczowych kwestiach antropologii i eklezjologii” – mówi bp Oster.
  • Zaprzysiężeni bracia, najściślejsze tajemnice, sekretne rytuały – wolnomularstwo od wieków ekscytuje. Dlaczego od wieków też koliduje z chrześcijańską doktryną, wyjaśnia Franciszek Kucharczak. „Otoczka tajemniczości i utajone rytuały wolnomularzy sprzyjają tworzeniu się teorii spiskowych. Jakkolwiek oceny roli masonerii bywają przesadzone, nie ulega wątpliwości, że wywiera ona wpływ na wiele dziedzin życia społecznego i politycznego, i jest to na ogół wpływ – z chrześcijańskiego punktu widzenia – destrukcyjny. Dlatego też Kościół zajmuje wobec masonerii stanowisko zdecydowanie negatywne” – przypomina autor.
  • Strefy czystego transportu to obszary miast, do których nie będzie wolno wjechać samochodami niespełniającymi określonych norm emisji zanieczyszczeń. Zakaz będzie dotyczył nawet tych pojazdów, które przechodzą przeglądy techniczne i są dopuszczone do ruchu. Jakub Jałowiczor sprawdza, kto zyska a kto straci na nowych regulacjach. „W Krakowie powstał projekt uchwały likwidującej tzw. strefy czystego transportu, ale mimo to przygotowania do jej uruchomienia idą pełną parą. W Warszawie inicjatywa utworzenia strefy miała w listopadzie 2023 r. trafić pod obrady rady miasta. Okazało się jednak, że zaplanowana strefa jest dwukrotnie większa niż ta, o którą pytano mieszkańców w czasie konsultacji społecznych. Do debaty nie doszło, a działacze miejscy chcą referendum w tej sprawie. We Wrocławiu plany utworzenia strefy były konsultowane z Polskim Stowarzyszeniem Paliw Alternatywnych, czyli organizacją, do której należą sprzedawcy samochodów” – pisze autor.
  • Nie wrócimy do świata sprzed rosyjskiej agresji na Ukrainę, a to oznacza, że priorytetem powinno być bezpieczeństwo Polski. Czy na tym obszarze możliwe jest porozumienie między przyszłym rządem a opozycją? – pyta Andrzej Grajewski. „Przed tygodniem brałem udział w unikatowej, jak na nasze standardy, konferencji o polskiej polityce wschodniej, zorganizowanej we Wrocławiu i Wojnowicach, w której brali udział, poza ekspertami, przedstawiciele najważniejszych sił politycznych w naszym kraju i rzeczowo dyskutowali o wyzwaniach, stojących w tej kwestii przed naszym krajem. Zarówno pos. Paweł Kowal (PO), przewodniczący komisji ds. zagranicznych w Sejmie, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, dyrektorka Instytutu Strategie 2050, kierująca kampanią wyborczą Szymona Hołowni, jak również pos. Marcin Przydacz (PiS), do niedawna wiceminister spraw zagranicznych w rządzie premiera Morawieckiego oraz Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego w Kancelarii Prezydenta RP byli zgodni, że nasze bezpieczeństwo będzie zależało od rezultatu wojny w Ukrainie. – Agresja Rosji wymierzona jest nie tylko przeciwko Ukrainie – podkreślała Pełczyńska-Nałęcz – jej celem jest dezintegracja Zachodu, a rezultaty będą mieć fundamentalne znaczenie dla całej architektury bezpieczeństwa w Europie. Wszyscy uczestnicy tej debaty byli przekonani, że powinna być kontynuowana pomoc wojskowa, gospodarcza oraz cywilna dla Ukrainy, a naszym strategicznym partnerem w tych działaniach i w sprawie bezpieczeństwa są i pozostaną Stany Zjednoczone” – pisze autor.
« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy