Nowy numer 08/2024 Archiwum

Warto wrócić do klasyki

Z cyklu: Co warto przeczytać?

Lucy Maud Montgomery pewnie większości z nas od razu skojarzy się z całą serią o "Ani z Zielonego Wzgórza". Warto sięgnąć również po inne powieści tej autorki, które są równie dobre. 

"Pat ze Srebrnego Gaju" i "Miłość Pat", która jest kontynuacją tej pierwszej, to naprawdę świetne pozycje.

Pierwsza część opowiada o dorastającej Pat Gardiner i jej rodzinie, a także jej ogromnym przywiązaniu do rodzinnego domu - Srebrnego Gaju, otaczającej go przyrodzie i jej zachwytu nad światem. To historia o niezrównanej służącej Judysi, która uwielbia opowiadać zwariowane historie, od których czasem włos się jeży na głowie, a dzieciaki przechodzą dreszcze. To także historia najlepszego przyjaciela Pat - Szkraba i jej przyjaciółki Bietki. 

Druga część opowiada już o dorosłej Pat, kolejnych perypetiach rodzinnych, smutnych i radosnych wydarzeniach ze Srebrnego Gaju. Pojawiają się nowi przyjaciele. Nie brakuje rozterek miłosnych i tłumu kawalerów starających się o rękę nie tylko Pat, ale i najmłodszej Racheli, zwanej Przylepką. Są też gorzkie rozczarowania, a także nieuchronne zmiany, na które Pat nie zawsze jest gotowa. Jest również prawdziwa miłość, na którą czasem trzeba poczekać latami. 

Te książki mają w sobie bardzo dużo ciepła. Nie brakuje humoru, od czasu do czasu człowiek śmieje się na głos. Są chwile wzruszenia. Obie pozycje niosą ze sobą pozytywne przesłanie, że rodzina jest niezmiernie ważna, że czasem warto uzbroić się w cierpliwość, warto walczyć o przyjaźń i miłość. To także taka sentymentalna podróż w czasie na Wyspę Księcia Edwarda. 

Może warto na nowo sięgnąć po sprawdzone serie. Odkryć w nich piękno i prostotę życia. "Pat ze Srebrnego Gaju" i "Miłość Pat" uczą na nowo tego dziecięcego zachwytu. Idealnie sprawdzą się na zimowe wieczory przy kubku dobrej herbaty. 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy