Nowy numer 08/2024 Archiwum

„Madonna z Dzieciątkiem, świętymi i donatorem” na obrazie Jana van Eycka

Pobożny mnich klęczy przed siedzącą na tronie Maryją, trzymającą na rękach Dzieciątko. Mały Jezus błogosławi zakonnikowi, a dwie stojące po obu stronach tronu święte wstawiają się za nim.

Ten zakonnik to Jan Vos (zm. w 1462 roku), przeor kartuzów w klasztorze Val-de-Grâce niedaleko Brugii w Niderlandach (dziś w Belgii). W roku 1441, w trosce o swoje życie wieczne, postanowił zamówić u najsłynniejszego wówczas malarza niderlandzkiego Jana van Eycka obraz, który miał w przyszłości dekorować jego kaplicę grobową.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa

Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”

Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.

Kontakt:
leszek.sliwa@gosc.pl
Więcej artykułów Leszka Śliwy