Nowy numer 17/2024 Archiwum

Nowy dwumiesięcznik „Gościa”. Tylko prawda jest ciekawa

Wielu dzisiejszych napięć w Kościele można by uniknąć, gdybyśmy znali lepiej jego historię. To jeden z licznych powodów, dla których stworzyliśmy dla Państwa nowy magazyn – „Historia Kościoła”.

Z prawdziwą radością i nadzieją na dobre przyjęcie przedstawiamy Czytelnikom nasz nowy dwumiesięcznik. Bogato ilustrowany magazyn popularnonaukowy z końcem listopada pojawi się w sprzedaży. To zaproszenie do pasjonującej podróży przez dzieje chrześcijaństwa z najlepszymi historykami i publicystami na pokładzie.

Kopalnia tematów

Skąd wiemy, że Jezus Chrystus istniał naprawdę jako człowiek z krwi i kości? Dlaczego realne człowieczeństwo Jezusa było podważane przez część chrześcijan w I wieku? Dlaczego mamy cztery Ewangelie i z jakiego powodu różnią się one między sobą? Czy apokryfy to tylko pobożne bajki, czy też wiarygodne źródła historyczne? Czy inkwizycja dawała gwarancję sprawiedliwego procesu? Kto zabił księdza Franciszka Blachnickiego i dlaczego śledztwo trwa tak długo? Co sprawiło, że Wandea nie jest kojarzona powszechnie ze zbrodniami rewolucji francuskiej? Czy można oceniać dawne dzieje z dzisiejszej perspektywy? Które starożytne herezje odżywają dziś w nowych postaciach? I czy jesteśmy świadkami końca historii?

Nowy dwumiesięcznik „Gościa”. Tylko prawda jest ciekawa  

To tylko część tematów, które poruszamy w pierwszym numerze „Historii Kościoła”. Nie jest to dodatek historyczny do „Gościa Niedzielnego”, tylko odrębne (choć pod marką „Gościa”) czasopismo. Zaprosiliśmy do współpracy najlepszych historyków i biblistów oraz świetnych publicystów i dziennikarzy (nierzadko łączących kompetencje historyczne z dobrym piórem). Są wśród nich takie autorytety w dziedzinie historii Kościoła jak kard. Grzegorz Ryś czy o. Tomasz Gałuszka OP, bibliści – jak ks. Mariusz Rosik, ale też znani czytelnikom „Gościa” publicyści, którzy zarazem są wykształconymi historykami i historykami Kościoła, m.in. Andrzej Grajewski, Franciszek Kucharczak, Leszek Śliwa czy Przemysław Kucharczak.

Dystans czasu pomaga

Wierzymy, że „Historia Kościoła” okaże się nie tylko prawdziwą gratką dla pasjonatów historii, ale również źródłem wielu inspirujących odkryć dla osób poszukujących prawdy – zarówno wierzących, jak i niewierzących. Magazyn może być także praktyczną pomocą dla świeckich i duchownych, katechetów i rodziców, mierzących się z pytaniami młodego pokolenia, np. skąd wiemy, że całe to chrześcijaństwo nie jest wymyślonym mitem. Nowy magazyn może spełnić jeszcze jedną ważną funkcję. Wielu dzisiejszych napięć w Kościele dałoby się uniknąć, gdybyśmy wszyscy lepiej znali jego historię. Ta wiedza pozwala na dystans, którego tak bardzo brakuje w naszych dyskusjach – o Komunii na rękę, o liturgii przed- i posoborowej, o nauczaniu papieża, o rozłamach i ekumenizmie i o wielu innych sprawach, które rozpalają „katolickie internety” oraz prasę. W „Historii Kościoła” chcemy mierzyć się z tymi tematami w sposób merytoryczny, z większą perspektywą czasową, wolną od niepotrzebnych emocji. Czytelnicy sami zapewne odkryją, że ten dystans historyków nie tylko nie czyni przekazu bardziej nudnym od krzykliwych, najczęściej mijających się z prawdą, sensacyjnych historyjek sprzedawanych w wielu mediach, ale wręcz przeciwnie – że właśnie zaskakujące, odkrywane w źródłach fakty i umiejętna ich interpretacja są niezwykle ciekawe i potrafią wywołać dreszczyk emocji.

Nowy dwumiesięcznik „Gościa”. Tylko prawda jest ciekawa  

Bóg i człowiek z krwi i kości

Dlaczego jednak w pierwszym numerze zajmujemy się kwestią historyczności Jezusa? Czy dziś ktokolwiek ma wątpliwości, że był On prawdziwym człowiekiem, żyjącym w konkretnym miejscu i czasie? Parę lat temu zdumienie wywołały wyniki badań, jakie na zlecenie „Gościa Niedzielnego” przeprowadziła sopocka Pracownia Badań Społecznych. Okazało się, że tylko 65,1 proc. badanych (polskich katolików!) zgodziło się z twierdzeniem, że Jezus Chrystus jest „prawdziwym Bogiem i jednocześnie prawdziwym człowiekiem”. 13 proc. miało wątpliwości lub nie wierzyło, że Jezus był postacią historyczną, a 18,7 proc. uznało, że był „Bogiem, który ukazał się w ludzkiej postaci, ale nie był prawdziwym człowiekiem”.

Nowy dwumiesięcznik „Gościa”. Tylko prawda jest ciekawa  

Te dane tylko utwierdziły nas w przekonaniu, że nie ma lepszego tematu na pierwszy numer „Historii Kościoła” niż historyczność osoby Jezusa Chrystusa. To prawda, że nie można dowieść prawdziwości chrześcijaństwa tak, jak się coś udowadnia w matematyce czy w naukach ścisłych. A jednocześnie wiemy, że wiara chrześcijan nie jest irracjonalna, tylko „oparta na solidnym materiale dowodowym”, jak przyznał Lord Denning, najbardziej szanowany sędzia angielski XX wieku. A jeden z czołowych ateistów brytyjskich napisał kiedyś, że życie Jezusa było tak niezwykłe, a Jego osoba tak wymykająca się naszej wyobraźni, że „gdyby rzeczywiście nie istniał, to ani Kościół, ani nikt inny nie byłby w stanie kogoś takiego wymyślić”.

Historia bez retuszu

Tej fascynującej postaci, zagranej sugestywnie przez Jonathana Roumiego w bijącym rekordy popularności serialu „The Chosen” (stąd okładka z twarzą aktora grającego w nim Jezusa), poświęcamy pół pierwszego numeru „Historii Kościoła”. Także dlatego, że żadna dyskusja o Kościele nie ma sensu bez ciągłego powracania do osoby Jezusa Chrystusa. Ale druga połowa magazynu dotyka również innych ważnych tematów, które dla jednych będą być może odkryciem, dla pozostałych zaś odświeżeniem znanych historii. Czasem będą to treści budujące, czasem bulwersujące, nieraz pewnie dyskusyjne i rodzące kolejne pytania, ale zawsze dobrze uzasadnione i udokumentowane. Nie chcemy budować ani czarnych, ani białych legend Kościoła. Chcemy pokazywać fakty takimi, jakimi pokazują je źródła i umiejący czytać je krytycznie historycy. Kard. Grzegorz Ryś powiedział kiedyś w rozmowie z GN: „Człowiek bez historii jest biedakiem. Tak samo jak biedakiem jest człowiek, który przestraszył się jakiejś części swojej historii i zamiast historii chce tworzyć jakąś jednostronną mitologię”. Wychodzimy z założenia, że tylko prawda jest ciekawa. Taki ma być nowy magazyn GN – „Historia Kościoła”. Bardzo gorąco zachęcamy do przyjęcia go jako nowego, zawsze niecierpliwie wyczekiwanego gościa w Państwa domach i parafiach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny