Nowy numer 48/2023 Archiwum

Mała droga świętej Teresy. Nie tylko dla orłów

– Dziś wszyscy chcą być wielcy. A według św. Teresy nie trzeba się silić na jakąś wielkość, bo w małości jest piękno – mówi ks. Marek Wyjadłowski, proboszcz z Siemoni koło Będzina.

Jarosław Dudała: Papież niedawno wydał ­adhortację o św. Teresie z Lisieux. Ale Ksiądz jest nią zafascynowany od dawna…

Ks. Marek Wyjadłowski: 
Już od czasu seminarium. Przeczytałem wtedy „Dzieje duszy” [duchową autobiografię św. Teresy z Lisieux – przyp. J.D.] i jej osoba mnie zafascynowała. Pracę magisterską poświęciłem charakterystycznym rysom jej duchowości.

Skąd ta fascynacja?

Mamy podobną emocjonalność, wrażliwość – taką, która prowadzi do cierpienia, bo jak się jest wrażliwym, to mocniej, bardziej boleśnie przeżywa się różne sytuacje. Zafascynowało mnie także to, że według niej nie trzeba się silić na jakąś wielkość, bo w małości jest piękno. Dziś wszyscy chcą być wielcy. Nawet w seminarium panowała rywalizacja. Jedni byli zdolniejsi, inni mniej zdolni. Jedni mieli widoczne zalety, inni nie.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jarosław Dudała

Redaktor serwisu internetowego gosc.pl

Dziennikarz, z wykształcenia prawnik, były korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej w Katowicach. Współpracował m.in. z Radiem Watykańskim i Telewizją Polską. Od roku 2006 r. pracuje w „Gościu Niedzielnym”. Jego obszar specjalizacji to problemy z pogranicza prawa i bioetyki. Autor reportaży o doświadczeniach religijnych.

Kontakt:
jaroslaw.dudala@gosc.pl
Więcej artykułów Jarosława Dudały