Nowy numer 09/2024 Archiwum

W. Brytania/ Resort obrony: równowaga sił w wojnie na Ukrainie generalnie faworyzuje stronę broniącą się

Operacje w ostatnich tygodniach wojny między Rosją a Ukrainą były kontynuacją trendu, który został zidentyfikowany od jej rozpoczęcia: równowaga sił w walce lądowej generalnie faworyzuje stronę broniącą się - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej wskazano, że na południu ukraińskie natarcie powstrzymują dwie główne linie dobrze przygotowanych rosyjskich pozycji obronnych, a z kolei w okolicach miasta Awdijiwka w Donbasie rosyjski atak na dużą skalę rozbił się o silną ukraińską obronę.

Jak wskazano, ważnym czynnikiem tego zjawiska było najprawdopodobniej względne osłabienie taktycznych sił powietrznych: obie strony utrzymywały skuteczną obronę powietrzną, uniemożliwiając odrzutowcom bojowym wroga zapewnienie skutecznego wsparcia powietrznego dla ataków.

"Przede wszystkim rozmiar geograficzny konfliktu utrudniał ofensywy: obie strony miały trudności z zebraniem niezaangażowanych sił uderzeniowych zdolnych do przełamania, ponieważ większość ich zmobilizowanych wojsk jest potrzebna do utrzymania 1200-kilometrowej linii kontaktu" - napisano.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama