Nowy numer 09/2024 Archiwum

Akcja ratunkowa. W jaki sposób modlić się o święte powołania?

Czy to możliwe, by w ciągu pół wieku małe włoskie miasteczko zrodziło…323 powołania? Dlaczego Teresa z Lisieux już u progu życia w Karmelu postanowiła wołać, by „dusze kapłanów były bardziej przeźroczyste niż kryształ”?

Tak, są jak samoloty – nie zwracamy na nie uwagi, dopóki lecą. Nad głowami Polaków przelatuje dziennie niemal trzy tysiące maszyn, ale dopiero gdy jedna z nich runie w dół, przeczytamy o tym na pierwszych stronach gazet.

Trudno znaleźć dziś grupę, która budziłaby tak skrajne emocje. A mnie nie interesują zapewniające clickbaity tragedie, spektakularne odejścia czy powroty, ale codzienność kapłanów. Ich „liturgiczny okres zwykły w ciągu roku”. I to, w jaki sposób modlić się o święte powołania.

Włoska robota

Na początek proponuję wycieczkę do Piemontu. Lu to ukryta wśród rozsianej na wzgórzach szachownicy pól i winnic włoska mieścina, leżąca 90 km na wschód od Turynu. Nic dziwnego, że na uliczkach liczącego tysiąc mieszkańców miasteczka spotkamy chłopaków w czarno-białych koszulkach Starej Damy.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza