Błogosławiony papież soboru

Głos ludu głosem Boga, mawiano w starożytnym Kościele. Zdumiewa żywotność przekonania zwykłych chrześcijan o świętości Jana Pawła Wielkiego. Gdy w dniu jego pogrzebu na Placu św. Piotra pojawiły się transparenty z napisem „Santo subito”, mogło się wydawać, że to tylko kaprys ludzi, którzy ulegli presji chwili.

Andrzej Macura, redaktor naczelny wiara.pl

|

08.05.2011 11:28 GN 18/2011

dodane 08.05.2011 11:28
0

Gdy przez sześć lat rzesze nieustannie przychodziły przed grób Papieża Polaka, widać było, że to nie tylko moda. W przekonaniu tym można było utwierdzić się ponownie, przyglądając się Mszy beatyfikacyjnej 1 maja. Gdyby nie głębokie przekonanie o świętości Jana Pawła II, nie byłoby tych wielojęzycznych tłumów, nie byłoby łez wzruszenia i autentycznego entuzjazmu towarzyszącego słowom Benedykta XVI oficjalnie ogłaszającego swojego poprzednika błogosławionym.

W jego homilii chyba najbardziej uderzało nawiązanie do testamentu zmarłego przed sześciu laty papieża, w którym przedstawiał się on jako realizator ducha Soboru Watykańskiego II. Benedykt XVI przypomniał, że to z ducha tegoż soboru pochodzi wezwanie, które Jan Paweł II skierował do ludzi na początku swojego pontyfikatu: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”; otwórzcie drzwi społeczeństw, kultur, systemów politycznych i ekonomicznych.

To właśnie dzięki takiemu postawieniu sprawy udało się Wielkiemu Polakowi odwrócić „tendencję, która wydawała się nie-odwracalna”; tendencję ogarniającej wszystko laicyzacji. Dziś, gdy dość często się o tym zapomina, warto pamiętać słowa Benedykta XVI. I uznać, że beatyfikując Jana Pawła II, poniekąd beatyfikował także jego wizję obecności Kościoła w świecie.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..