Nowy numer 17/2024 Archiwum

Mobbing nie zna granic. Jak pomóc sobie i innym?

– W firmach muszą działać procedury antymobbingowe, które chronią wszystkich pracowników – mówi prawniczka Katarzyna Łodygowska.

Agata Puścikowska: Czym jest mobbing? Niby wiemy, ale...


Katarzyna Łodygowska:
Zwyczajowo określa się tak zespół okoliczności, które kojarzą się z niewłaściwym traktowaniem, różnego rodzaju przemocą, dyskryminacją. Pojęcie to zazwyczaj odnosi się do układu pracodawca–pracownik. Tymczasem Kodeks pracy jasno precyzuje definicję mobbingu. Są to działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu go lub zastraszaniu, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie go, izolowanie lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.


Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Agata Puścikowska

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2006 r. redaktor warszawskiej edycji „Gościa”, a od 2011 dziennikarz działu „Polska”. Autorka felietonowej rubryki „Z mojego okna”. A także kilku wydawnictw książkowych, m.in. „Wojenne siostry”, „Wielokuchnia”, „Siostra na krawędzi”, „I co my z tego mamy?”, „Życia-rysy. Reportaże o ludziach (nie)zwykłych”. Społecznie zajmuje się działalnością pro-life i działalnością na rzecz osób niepełnosprawnych. Interesuje się muzyką Chopina, książkami i podróżami. Jej obszar specjalizacji to zagadnienia społeczne, problemy kobiet, problematyka rodzinna.

Kontakt:
agata.puscikowska@gosc.pl
Więcej artykułów Agaty Puścikowskiej