Nowy numer 48/2023 Archiwum

Kryzysy kapłanów – jak namierzyć problem zanim będzie za późno?

Jeżeli widzicie, że z księdzem jest coś nie tak, że dzieje się coś złego - zapytajcie, zareagujcie! - apeluje ks. dr Grzegorz Strzelczyk – teolog, odpowiedzialny za formację stałą duchownych w archidiecezji katowickiej.

[PODCAST GN] Z ks. dr Grzegorzem Strzelczykiem, odpowiedzialnym za formację stałą kapłanów w archidiecezji katowickiej, rozmawia Dominika Szczawińska.

Księża zawsze byli grupą wysokiego ryzyka, jeżeli chodzi o zapadalność na różnego rodzaju kryzysy. Dziś można się spodziewać, że sytuacji kryzysowych będzie jeszcze więcej. – Rodzaj posługi jaką pełnimy i to, że rezygnujemy ze względu na celibat z relacji wyłącznych, czyli takich, które zapewniają bezpieczeństwo emocjonalne i ciepło, powoduje napięcia, z którymi nie wszyscy potrafią sobie radzić – mówi ks. Grzegorz Strzelczyk. Konieczne jest więc wypracowanie praktycznych sposobów reagowania na pierwsze symptomy kryzysu.

Zobacz też:

– Chodzi o to, by ratować człowieka – przypomina ks. Strzelczyk. Nie księdza, czy kapłana, bo rzecz nie w ratowaniu funkcji, ale o pomoc ludziom, których zdrowie duchowe, moralne, psychiczne, bądź fizyczne tego wymaga. W jaki sposób, to robić? Kluczowa jest profilaktyka. Świadomość charakteru pracy musi wpływać na codzienne decyzje dotyczące modlitwy, relacji z ludźmi, czy odpoczynku. Jednak kiedy pojawiają się symptomy konkretnych kryzysów trzeba sprecyzować o jaką dziedzinę życia chodzi. Czy jest to kryzys wiary – modlitwy, życia duchowego i relacji z Bogiem, czy kryzys moralny – zgoda na życie w grzechu, lub uwikłanie w zło np. w nałogi, czy kryzys psychiczny związany z konkretnymi chorobami – depresją, nerwicami, wypaleniem.

– Nieraz trzeba człowiekiem wstrząsnąć, by wytrącić go z komfortu podwójnego życia. Niemówienie tylko utrwala problem. Musimy reagować, o co wszystkich bardzo proszę – dodaje ks. Strzelczyk zachęcając do kontaktu, gdy tylko widzimy, że potrzebna jest pomoc, terapia, czy interwencja.

Zobacz też:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy