Nowy numer 39/2023 Archiwum

Papież jedzie do Marsylii

Młodzi wyznawcy różnych religii i przedstawiciele Kościoła z 30 krajów chcą w tym tygodniu ułożyć „mozaikę nadziei” we francuskim mieście portowym Marsylia. Papież Franciszek zakończy III Spotkanie Śródziemnomorskie Mszą Świętą w ramach dwudniowej wizyty duszpasterskiej w najbliższy piątek i sobotę. „Nadzieja i braterstwo” – oto istota dni Les Rencontres Méditerranéennes (MED23) w Marsylii, które odbywają się w dniach 16-24 września 2023 r.

W modlitwach i dyskusjach, wydarzeniach kulturalnych i solidarnościowych biorą udział przedstawiciele różnych wyznań i religii, stowarzyszeń i instytucji, potrzebujący i migranci, mieszkańcy i turyści.

Morze Śródziemne jest mozaiką kultur, narodów i religii – w Marsylii staje się to przesłaniem: pod hasłem „Morze Śródziemne: mozaika nadziei” uczestnicy Spotkań Środziemnomorskich chcą ustanowić wspólny znak braterstwa i solidarności w obliczu tendencji do alienacji i zatwardziałości w Europie, która wraz z wizytą Franciszka otrzymuje wielki bodziec.

Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni podkreślił we wtorek podczas spotkania z dziennikarzami międzyreligijny i ekumeniczny wymiar tego wydarzenia. Spotkania MED23 w Marsylii są okazją do „rozwoju dialogu i kultury spotkania między wybrzeżami Morza Śródziemnego”. Odgrywają w tym wielką rolę regiony Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu, Bałkanów i Europy Zachodniej. Nowym elementem tej śródziemnomorskiej konferencji jest wyraźne zaangażowanie młodych ludzi. W Marsylii pojawiło się 70 przedstawicieli młodych pokoleń wraz z 70 biskupami.

Bruni wskazał na kluczowe tematy podróży: migrację i środowisko. Franciszek wielokrotnie mówił o Morzu Śródziemnym jako jednym z największych cmentarzy na świecie. Papież, którego pierwszą oficjalną wizytą w 2013 roku było odwiedzenie uchodźców na Lampedusie, prawdopodobnie ponownie wezwie w Marsylii do troski o ludzi na peryferiach Europy, w czasach, gdy, zamiast otwartości, nacjonalizm zyskuje przewagę, zamiast solidarności, kalkulacja zyskuje przewagę, a ludzie wciąż dosłownie toną jak niemowlę na Lampedusie. Jak zapowiedział gospodarz spotkania, arcybiskup Marsylii, kardynał Jean-Marc Aveline, Franciszek wysłucha świadectw migrantów, którzy przybyli do kraju między innymi przez niebezpieczny szlak na granicy francusko-włoskiej.

W piątek po południu, pierwszego dnia podróży, Franciszek weźmie udział w modlitwie maryjnej w bazylice Notre Dame de la Garde oraz w spotkaniu pod międzywyznaniowy pomnikiem upamiętniającym marynarzy i migrantów, którzy zginęli na morzu. W sobotę z przedstawicielami Kościoła, młodzieży, polityki i społeczeństwa obywatelskiego weźmie udział w konferencji zamykającej spotkanie, a po południu zakończy Spotkanie Śródziemnomorskie Mszą św. przed powrotem do Watykanu.

Franciszek spotka się też z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Będzie to kolejne spotkanie po wizytach głowy francuskiego państwa w Watykanie w 2018, 2021 i 2022 r. Macron planuje również wziąć udział w Mszy św., którą odprawi papież Franciszek.Wszystkie papieskie przemówienia w Marsylii będą w języku włoskim. Papieżowi towarzyszyć będą kardynałowie: Miguel Ángel Ayuso Guixot, Dominique Mamberti, Michael Czerny, kardynał nominat Robert Prevost, kardynał sekretarz stanu Pietro Parolin i arcybiskup Edgar Peña Parra.

Ojciec Olivier Spinosa jest rektorem bazyliki Notre-Dame de la Garde, gdzie w piątek odbędzie się modlitwa maryjna za marynarzy i migrantów, którzy zginęli na morzu. Rektor uważa, że dziś ma przede wszystkim znaczenie modlitwa do Matki Bożej. „Potrzebujemy ochrony przed wszystkim, co nas odczłowiecza, przed wszystkim, co przeszkadza nam kochać Boga i naszych braci i siostry. Strzec nie oznacza, że nic nie powinno nam się stać, ale raczej, że jesteśmy chronieni i umacniani w naszej wierze pośród kryzysów” - powiedział kapłan z Marsylii i dodał, że „jest to dokładnie to, co Następca Piotra przybywa zrobić: umocnić nas w wierze i woli bycia uważnym na każdego człowieka".

Kardynał Aveline postrzega spotkania w Marsylii i wizytę papieża jako wyraźną misję dla wszystkich wiernych. „Oddajmy się do dyspozycji wszystkich, aby na liniach podziału, które dziś rozdzierają Morze Śródziemne i które dotykają tak wielu ludzi, biednych, pokrzywdzonych lub migrantów, pomóc rozkwitnąć uśmiechowi braterstwa na chłodzie świata” – powiedział arcybiskup Marsylii w miniony weekend w homilii przed rozpoczęciem Spotkań Śródziemnomorskich. W poprzednich dniach Kościół lokalny przygotował się do spotkania odprawiając nowennę.

W Marsylii Franciszek spotka się również z niektórymi migrantami, którzy przybyli do Francji szlakiem Via Alpina, który przebiega przez Briançon, poinformował kardynał Aveline na konferencji prasowej. Spotkanie odbędzie się podczas wizyty papieża pod pomnikiem upamiętniającym marynarzy i migrantów. Arcybiskup Marsylii powiedział, że będą tam również obecne stowarzyszenia zaangażowane na rzecz migrantów.

Briançon znajduje się na granicy francusko-włoskiej. Migranci próbują tam przekroczyć granicę niebezpiecznymi trasami na dużych wysokościach, aby uniknąć francuskich kontroli. Trasa jest również bardzo trudna ze względu na ekstremalnie niskie temperatury. Według kard. Aveline, migranci, którym udało się przekroczyć granicę, opowiedzą papieżowi Franciszkowi w Marsylii o swoich warunkach życia.

Podczas niedzielnej modlitwy „Anioł Pański” w Watykanie papież poprosił o modlitwę w intencji jego podróży do Marsylii. W odniesieniu do migracji wezwał państwa do wspólnego rozwiązania problemu. Tego samego dnia, przewodnicząca Komisji Europejskiej von der Leyen i premier Włoch Meloni wspólnie odwiedziły wyspę Lampedusa.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast