Nowy numer 33/2018 Archiwum

Margueritte: JP2 to najważniejsza postać w historii ludzkości

Jan Paweł II to najważniejsza postać w historii ludzkości - uważa francuski publicysta związany z Polską Bernard Margueritte.

Uzasadniając to odważne i niezwykle daleko idące stwierdzenie, publicysta stwierdził, że nauka Papieża-Polaka to bezprecedensowa okazja do ugruntowania w świecie autentycznego człowieczeństwa. Szansa ta polega, jego zdaniem, na przyjęciu społecznego nauczania Jana Pawła II. - Źródła naszej wiary są bardzo ważne, ale poprzestanie na nich nie wystarcza. Wiara musi się wyrażać, także w przestrzeni publicznej - podkreślił publicysta, cytując m.in. wypowiedź Jana Pawła II z Legnicy. Ojciec Święty mówił tam, że zadaniem naszego pokolenia, wszystkich chrześcijan naszych czasów, jest wnosić światło Chrystusa w życie społeczne. - Wiara nie może być tylko przechowywana we wnętrzu ludzkiego ducha - nauczał Papież, apelując o branie odpowiedzialności za życie publiczne. - Trzeba iść odważnie do świata - wzywał Ojciec Święty. Zaznaczał jednak,że katolicka nauka społeczna nie jest jakąś trzecią drogą między kapitalizmem a socjalizmem. Jest czymś ponad tymi kategoriami, jest postawieniem na pierwszym miejscu godności osoby ludzkiej, płynącej z faktu, że Bóg stał się człowiekiem. Bernard Margueritte przyznaje, że nie ma łatwej odpowiedzi na pytanie, co to oznacza w praktyce społecznej. Podkreślił jednak, że warto tej odpowiedzi szukać, bo stawką jest autentyczny, a nie pozorowany postęp ludzkości, a zmagania te nie są z góry skazane na porażkę.Wręcz przeciwnie. - Nauka Jana Pawła II to pokazanie innego świata, innej nadziei. Dlatego tak porywa młodych - podkreśla francuski publicysta.

Dodaje, że w całym tym planie ważne miejsce przypada Polsce. W przeciwieństwie do Europy zachodniej, nasz kraj nie znalazł się jeszcze w epoce post-tożsamościowej. Dzięki temu z naszego kraju może wyjść impuls odnowy duchowej. - Czy to mesjanizm? Jeśli nawet tak, to świetnie - mówi Bernard Margueritte.

« 1 »

Zobacz także

 • Andrzej1
  01.05.2011 20:00
  Są jednak mądrzy ludzie!
  doceń 1
 • Stanisław Miłosz
  01.05.2011 20:36

  "Najważniejszą postacią w historii ludzkości" był Jezus z Nazaretu. Potem niejaki Judasz z Kariotu, niedoszły apostoł, a dalej w kolejności - to jak komu wypadnie.

  Są tacy co już im wypada, że jest to redaktor naczelny pewnej Gazety, inni znowuż - wraz z samym zainteresowanym - że wybitny płotkarz znany kibicom jako Bolek. Jeśli chodzi zaś o błogosławionego Jana Pawła II, nie ma potrzeby ustawiać go w żadnych rankingach i konkursach salonowych piękności. To była postać nadzwyczaj skromna i na pewno by tego nie chciała.

   

  Pan Margueritte, w zasadzie powinien to wszystko wiedziedzieć, ale widocznie za długo obraca się w salonowym towarzystwie i mu to zaszkodziło. Trzeba jednak przyznać, że jako ulubieniec Salonu, wychodząc z tym "niezwykle daleko idącym stwierdzeniem" wykazał się wielką odwagą. Salon może nie wybaczyć. Chyba że, gdy czas nastąpi Salon beatyfikuje któregoś z obecnych naturalnych kandydatów (na "najważniejszą postać w historii ludzkości") i Jana Pawła pozbawi pierwszeństwa. Wtedy tak, nie tylko wybaczy, lecz pan Margueritte będzie chodził w lewicowo-liberalnej glorii tego, co dostarczył "postać" do zdetronizowania z "najważniejszości". Lewica, jak wiadomo ma w naturze obalanie, więc taka postać wyniesiona przez pana Margueritte na najważniejszość, będzie dla niej jak znalazł - do obalenia. I zastąpienia jeszcze bardziej postępową,

   

   

   

  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama