Nowy numer 33/2018 Archiwum

Kolejne medialne echa beatyfikacji

Prasa światowa na różne sposoby relacjonuje uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II.

Lewicowo-liberalna telewizja informacyjna CNN uznała za stosowane umieścić relację z beatyfikacji obok tekstu z tygodnika „Time” (uważanego za masoński). Znalazły się w nim wypowiedzi obciążające Jana Pawła II odpowiedzialnością za brak dostatecznej reakcji na skandale seksualne w Kościele. Ale nawet CNN nie kryła fascynacji wielką liczbą wiernych, uczestniczących w rzymskich uroczystościach.

O ponadmilionowym tłumie pisze na swojej stronie także prawicowy konkurent CNN, czyli Fox News. Stacja ta dodała, że była to najszybsza beatyfikacja w czasach nowoczesnych. Cytując wielką amerykańską agencję prasową Associated Press, Fox zwrócił uwagę na ważny fragment kazania Benedykta XVI, w którym podkreślił on, że Jan Paweł II przywrócił chrześcijaństwu jego prawdziwą twarz jako religii nadziei.

Ten sam wątek podkreślany był także w relacji brytyjskiego dziennika „The Telegraph”. Co ciekawe, w pierwszych polskich komentarzach fragment ten nie był szczególnie podkreślany. Prawdopodobnie dlatego, że angielskim tłumaczeniu papieskiej homilii myśl ta była wyrażona bardziej wyraziście: – He [John Paul II] restored to Christianity its true face as a religion of hope). W polskim tłumaczeniu fragment ten brzmiał bardziej zawile: – Ten ładunek nadziei, który w pewien sposób został zawłaszczony przez marksizm oraz ideologię postępu, słusznie oddał on chrześcijaństwu. W ten sposób przywrócił nadziei jej autentyczne oblicze.

Niemiecki „Bild” w swym bulwarowym stylu wykrzykuje: „Jakaż święta niedziela!”  i dodaje, że w tę niedzielę świat czci Jana Pawła II.

Francuski „Le Monde” na swej stronie internetowej wybił dużymi literami, że przed potężnym tłumem Benedykt XVI sławił gigantyczną siłę Jana Pawła II. Dalej rozpoczyna się reportaż z Placu Św. Piotra. Pierwszą dostrzeżoną w nim postacią jest młody Hiszpan, który aż odłożył swą gitarę, by delektować się momentem wyniesienia Papieża na ołtarze.

Rosyjski portal informacyjny newsru.com pisze o beatyfikacji jako pierwszym kroku kanonizacji Jana Pawła II. Eksponuje też polskie pochodzenie nowego błogosławionego.

Bułgarzy najwyraźniej mają poczucie winny z powodu tzw. „śladu bułgarskiego” w śledztwie w sprawie zamachu na Jana Pawła II. Tamtejsze media przypominają wizytę Papieża w Sofii w 2002 roku. Według nich, błogosławiąc wówczas ten kraj, papież oczyścił Bułgarię z podejrzeń o udział w zamachu na jego życie 13 maja 1981 r.

Najbardziej znana i ceniona strona informacyjna ruchu pro-life, czyli kanadyjsko-amerykańska lifesitenews.com, wybija na czołówce myśl jednego z liderów tego ruchu ks. Franka Palone, który podkreśla, że Jan Paweł II zostanie zapamiętany jako Papież Życia.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama