Nowy numer 38/2023 Archiwum

Promować nowoczesny patriotyzm

Prezydent Bronisław Komorowski zwrócił się do mediów o promowanie z okazji majowych świąt biało-czerwonych barw narodowych. "Proszę o zaangażowanie oraz zachęcam do ponownego wpięcia i noszenia biało-czerwonych kotylionów od 1 do 3 maja - podczas "Majówki z Polską"" - zaapelował prezydent.

"Docierając codziennie do milionów odbiorców możecie wesprzeć umacnianie nowej tradycji. Jestem przekonany, że państwa śladem pójdzie wielu Polaków. Wierzę, że już za kilka dni, między innymi poprzez ten drobny gest, przyłączą się państwo do prawdziwego i radosnego festiwalu polskości, jakim niewątpliwie będzie 'Majówka z Polską' " - napisał Komorowski.

Prezydent przypomniał, że także z okazji Święta Niepodległości prosił o wsparcie "akcji promującej nowoczesny patriotyzm - pełen radości i dumy z Polski, z osiągnięć i sukcesów naszego kraju".

Komorowski zaznaczył, że z radością odnotowywał każdy gest i wyraz wsparcia okazany wtedy przez ludzi mediów. "Szczególną wdzięczność chciałbym wyrazić za wpinanie i noszenie biało-czerwonych kotylionów. Dziś, dziękując po raz kolejny za zainteresowanie okazane przed kilkoma miesiącami, pragnę zwrócić się do państwa z podobną prośbą - tym razem z okazji zainicjowanej przeze mnie +Majówki z Polską+" - podkreślił prezydent.

W ocenie Komorowskiego, w tym roku początek maja to czas, który dostarczy Polakom powodów "do szczególnej dumy" z naszego kraju.

"Pierwszego maja odbędzie się uroczystość beatyfikacji naszego wielkiego rodaka - papieża Jana Pawła II - postaci otaczanej szczególnym szacunkiem w wielu zakątkach świata. Drugi maja to Święto Flagi - jednego z naszych narodowych symboli, zawsze obecnego w ważnych dla Polski i Polakach chwilach. To także dzień, w którym będziemy obchodzić Święto Polonii. Trzeciego maja przypada natomiast 220. rocznica uchwalenia pierwszej polskiej Konstytucji - wielkiej próby reformy naszej ojczyzny" - napisał prezydent.

Komorowski zaznaczył, że kilka tygodni temu w liście zwrócił się do prezydentów największych polskich miast z apelem o przyłączenie się do akcji podświetlania na biało-czerwono, w dniach 1-3 maja, symbolicznych budowli lub specjalne udekorowanie wybranych ulic, placów i miejsc szczególnie ważnych dla mieszkańców.

"W dniach +Majówki z Polską+ biało-czerwonymi barwami będą mieniły się m.in. najważniejsze budynki Warszawy, Wrocławia, Gdańska, Krakowa, Lublina, Poznania, Białegostoku, Torunia. Pragnę wyrazić ogromną satysfakcję i już teraz podziękować władzom samorządowym za tak fantastyczny odzew, współpracę i otwartość na wspólne inicjatywy - jestem dumny, że razem sprawimy, że w całym kraju Polacy będą mogli cieszyć się dumą z polskiej historii" - napisał Komorowski.

Prezydent zwrócił uwagę, że do "akcji radosnego obchodzenia narodowych świąt" przyłączą się również szkoły. "Malowanie murali nawiązujących do wybranych treści Konstytucji 3 Maja, przygotowywanie kotylionów w barwach narodowych oraz wspólne zdjęcia przebranych na biało i czerwono osób ustawionych w kształt polskiej flagi - to tylko wybrane pomysły na to, jak sprawić, by początek maja stał się prawdziwie radosnym okresem" - podkreślił prezydent.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze

Quantcast