Nowy numer 47/2023 Archiwum

Gdzie się można spotkać ze świętymi Chryzantem i Darią?

Od jutra do niedzieli 10 września potrwają obchody ku czci Maryi oraz świętych Chryzanta i Darii w dzielnicy III Rzymu - Castel Giubileo. Będą codzienne Eucharystie, nocna procesja, ale także zabawy i pokazy pirotechniczne. Kto jeszcze na urlopie/wakacjach w Wiecznym Mieście, może zachwycić się lokalnymi zwyczajami.

Msze św. odprawiane będą w kościele Świętych Chryzanta i Darii, a festyn odbywać się będzie w okolicy parku miejskiego przy via Bolognola. „Cztery dni muzyki i rozrywki dla dużych i całkiem malutkich, które zaangażują wszystkich mieszkańców dzielnicy, gotowych przyjąć setki osób. Wielkie święto, które służy wzmocnieniu solidarności pomiędzy mieszkańcami” - zachęca do udziału portal Roma Today. Wśród głównych organizatorów jest miejscowa parafia. Wspomagają ją stowarzyszenia kulturalne.

Msze św. celebrowane będą każdego dnia o 18.00, a w niedzielę 10 września - o 8.30 i 11.00. Będą turnieje karciane, piłki nożnej, tenisa i bilarda, a także występy muzyczne. W sobotę 9 września o godz. 23 rozpocznie się pokaz pirotechniczny, natomiast na zakończenie wydarzenia odbędzie się nocna procesja z figurą Maryi przez ulice dzielnicy.

W Polsce święci Chryzant i Daria są nie bardzo znani. To męczennicy wczesnochrześcijańscy, uznawani w Kościołach katolickim, prawosławnym i ormiańskim. Zginęli podczas prześladowań w czasach cesarza Walensa lub Numeriana. Za złamanie zakazu gromadzenia się w katakumbach oboje zostali skazani na okrutną śmierć - zostali wrzuceni do dołu po akwedukcie i zasypani żywcem.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama