Nowy numer 09/2024 Archiwum

Szef NATO: armia ukraińska niejednokrotnie przekraczała oczekiwania, więc powinniśmy jej zaufać

Armia ukraińska niejednokrotnie przekraczała oczekiwania, tak więc jej sojusznicy z NATO powinni jej zaufać, bo ostateczne decyzje w sprawie trwającej kontrofensywy podejmują dowódcy ukraińscy - powiedział w czwartek szef NATO Jens Stoltenberg w wywiadzie dla telewizji CNN

"Ukraińcy stopniowo odnoszą sukces, tzn. odpychają Rosjan i są w stanie dotrzeć do niektórych silnie bronionych terytoriów" - powiedział sekretarz generalny NATO pytany o przebieg kontrofensywy. Teraz - jak ocenił - "tym bardziej liczy się wsparcie Ukrainy".

Pytany o doniesienia, że państwa NATO mają zastrzeżenia do przebiegu kontrofensywy ukraińskiej, sekretarz generalny zapewnił, że między Kijowem i jego sojusznikami z NATO toczy się "nieustanny dialog". Kraje NATO "doradzają", ale ostateczne decyzje muszą podejmować ukraińscy dowódcy wojskowi - podkreślił.

"Ukraińcy niejednokrotnie przekraczali oczekiwania" - przypomniał Stoltenberg, podając jako przykład początek wojny, gdy eksperci oceniali, że Ukraina będzie bronić się zaledwie "kilka dni bądź tygodni".

"Musimy im zaufać; doradzamy i wspieramy ich, ale w ostatecznym rozrachunku decyzje podejmują Ukraińcy" - powiedział szef NATO.

"Walka jest zaciekła, to jest ciężka walka i Ukraińcy nie mają przed sobą łatwej drogi do zwycięstwa, ale czynią postępy i odnoszą coraz większy sukces" - powiedział Stoltenberg.

Zobacz: Bieżąca relacja z wojny w Ukrainie

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze