Nowy numer 49/2023 Archiwum

Kolejne kraje deklarują przekazanie Ukrainie samolotów bojowych

Holandia i Dania potwierdzają, że przekażą Ukrainie samoloty F-16.

„Umówiliśmy się z Markiem Ruttem co do liczby F-16, które będą przekazane Ukrainie – nastąpi to po szkoleniach naszych pilotów i inżynierów. 42 samoloty. I to dopiero początek” – napisał szef państwa na Telegramie. (https://t.me/V_Zelenskiy_official/7458)

Zełenski nazwał decyzję o samolotach myśliwskich dla Sił Zbrojnych Ukrainy kolejnym krokiem na rzecz wzmocnienia tarczy powietrznej nad jego państwem. „(Będą to) samoloty, które wykorzystamy, by utrzymać rosyjskich terrorystów jak najdalej od ukraińskich miast i wsi” – podkreślił prezydent.

Na wspólnej konferencji prasowe premier Rutte oświadczył, że chciałby, aby Ukraina otrzymała te samoloty jak najszybciej. Wskazał również, że maszyny zostaną przekazane przez Holandię i Danię.

„F-16 nie mogą natychmiast pomóc w działaniach wojennych, ale będą one częścią systemu obronnego Ukrainy. Chcemy, by szkolenia zakończyły się jak najszybciej. Chcemy, by weszły one w eksploatację jak najszybciej, to znaczy nie w przyszłym miesiącu, bo to niemożliwe, ale szybko” – powiedział.

Zełenski z kolei wyjaśnił, że dla przyjęcia samolotów F-16 z Holandii potrzebne jest przygotowanie infrastruktury, jednak zapewnił, że to się już odbywa. Zełenski nie ujawnił, ilu ukraińskich pilotów przeszło już szkolenia. „Chcę, by było to niespodzianką dla Rosji” – stwierdził, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Zełenski i Rutte spotkali się w niedzielę w bazie holenderskich sił powietrznych w Eindhoven. Stacjonują tam samoloty F-16, które zostały zaprezentowane ukraińskiemu prezydentowi.

Zełenski przybył do Holandii kilka dni po tym, jak Stany Zjednoczone wydały zgodę na przekazanie Ukrainie przez Holandię i Danię amerykańskich myśliwców F-16. Oba kraje będą mogły dostarczyć samoloty dopiero po ukończeniu szkolenia przez ukraińskich pilotów. Prawdopodobnie nastąpi to dopiero latem przyszłego roku.

Także rząd Danii w wydanym w niedzielę komunikacie potwierdził, że przekaże Ukrainie samoloty wielozadaniowe F-16. Mają one wzmocnić Siły Powietrzne Ukrainy w walce z rosyjskim lotnictwem wojskowym.

"Jestem dumny, że Dania wraz z Holandią przekaże myśliwce F-16 na rzecz walki o wolność Ukrainy" - oświadczył duński minister obrony Jakob Ellemann-Jensen. Zapewnił, że Dania będzie zabiegać, aby inne kraje dołączyły do koalicji państw wspierających ukraińskie lotnictwo.

Dania posiada 43 samoloty F-16, z czego około 30 jest wykorzystywanych na co dzień do celów obronnych. Myśliwce te mają zostać w latach 2024-2025 wymienione na F-35.

Według wcześniejszych zapowiedzi trening ukraińskich pilotów oraz szkolenie obsługi technicznej ma mieć miejsce na lotnisku wojskowym Skrydstrup w południowej Jutlandii. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama