Nowy numer 24/2021 Archiwum

Wielkanoc w cierpieniu, ale pełna chrztów

Wspólnoty katakumbowe katolików w Chinach z obawami przeżywają święta wielkanocne.

W prowincji Hebei wiele z nich zdecydowało się na zmianę miejsca sprawowania liturgii, by uniknąć aresztowań. W ostatnim czasie wspólnotę spotkało wiele bolesnych ciosów ze strony komunistycznych władz. W więzieniach przebywa kilku kapłanów z tej północnochińskiej prowincji.\

Mimo wszystko w nawet najmniejszych wspólnotach w czasie liturgii Wigilii Paschalnej wielu chińskich katechumenów przyjęło dziś sakrament chrztu. Rocznie do wspólnoty Kościoła katolickiego w Chinach dołącza 150 tys. nowych wyznawców Chrystusa. W pozostałych rejonach Państwa Środka zaobserwowano wzmożoną działalność stowarzyszenia patriotycznego chińskich katolików. Nie wpływa to jednak na bezpieczeństwo wiernych.

Natomiast katolicy w Wietnamie masowo uczestniczą w wielkanocnych liturgiach. Sprawowane są one na zewnątrz świątyń, ponieważ parafie dysponują tylko niewielkimi kaplicami. Na północy kraju w Wielką Sobotę adorowana jest figura Chrystusa złożonego do grobu, umieszczona w szklanej trumnie pełnej ryżu.

Wierni, po ucałowaniu stóp Jezusa, zanurzają ręce w ryżu, by zabrać do domu symbol ziarna, które dla przyniesienia plonu musi najpierw obumrzeć. Adoracji figury towarzyszą śpiewane opisy Męki i Śmierci Pańskiej, a wierni przychodzą do kościołów z białymi opaskami na głowach. Jest to symbol żałoby po śmierci Zbawiciela. W Wigilii Paschalnej w wietnamskich parafiach do chrztu przystąpiło kilkanaście tysięcy katechumenów.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama