Nowy numer 17/2024 Archiwum

Wielka armia urzędników

W zeszłym roku w administracji publicznej pracowało prawie milion urzędników fot. Clarissa LeahySpołeczeństwo. W 2010 r. w administracji publicznej pracowało prawie milion urzędników, tylko za rządów PO zatrudniono ponad 92 tysiące – wynika z danych Departamentu Służby Cywilnej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Funkcjonowanie administracji w Polsce było tematem konferencji zorganizowanej przez Centrum im. Adama Smitha. Lawinowemu wzrostowi liczby urzędników nie towarzyszy poprawa jakości obsługi klientów. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Centrum wśród przedsiębiorców przez Maison Institute wynika, że 71 proc. pracowników małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce uważa, iż biurokracja jest obecnie większa niż kilka lat temu.

Ponad 67 proc. tej grupy nie widzi szans na poprawę. Prezydent Centrum, dr hab. Robert Gwiazdowski, zwrócił uwagę, że drastycznie wzrasta zakres spraw, w których decydują nieefektywnie działający urzędnicy. Jego zdaniem, wpływa to na ograniczenie wolności obywateli.

Badania pokazały też, że 51 proc. respondentów nie widzi poprawy działania administracji w związku z wejściem Polski do UE. Wiceprezydent Centrum Andrzej Sadowski zwrócił uwagę, że funkcjonowanie administracji w Polsce nie zależy od UE, lecz od polskiego rządu i parlamentu.

Jak ograniczyć administrację publiczną w Polsce? Według eksperta Centrum Ireneusza Jabłońskiego należy m.in. jasno określić zakres działań administracji rządowej i samorządowej, co pozwoli na zlikwidowanie delegatur rządowych i większości agencji.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy