Nowy numer 19/2024 Archiwum

Wizjoner i menedżer. Ks. Stanisław Tkocz wprowadził „Gościa Niedzielnego” w XXI wiek

W ciągu blisko 30 lat kierowania „Gościem Niedzielnym” ks. infułat Stanisław Tkocz zmienił pismo diecezjalne w jeden z największych tygodników opinii w Polsce.

Ksiądz Tkocz redagował tygodnik w schyłkowej fazie komunizmu, kiedy powstanie Solidarności wyzwoliło wielką aktywność obywatelską. Wolne słowo stało się dobrem poszukiwanym, a „Gościa” kupowali nie tylko tradycyjni odbiorcy prasy katolickiej. Czynnikiem sprzyjającym budowaniu wysokiego nakładu był pontyfikat Jana Pawła II i ogromne nim zainteresowanie. Pojawiło się więc wiele obiektywnych czynników, które złożyły się na sukces misji ks. Tkocza, zaś jego zasługą było to, że potrafił je wykorzystać.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego