Nowy numer 08/2020 Archiwum

Paryż w czasach impresjonistów

Panorama życia mieszkańców stolicy Francji z jego blaskami i mrokami, widziana oczami najwybitniejszych malarzy przełomu XIX i XX wieku - to temat wystawy "Paryż w czasach impresjonistów", którą otwarto w paryskim ratuszu.

Ekspozycja w stołecznym Hotel de Ville obejmuje 136 dzieła i dokumenty, głównie obrazy i rysunki, wypożyczone wyjątkowo z paryskiego muzeum impresjonistów d'Orsay, które przechodzi obecnie gruntowną renowację. Wystawa jest dużą atrakcją dla mieszkańców i turystów, gdyż wstęp na nią jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających.

Wśród prezentowanych obrazów i szkiców są dzieła największych mistrzów tej epoki: Claude'a Moneta, Edouarda Maneta, Vincenta van Gogha czy Edgara Degasa.

Jednak, jak podkreślają organizatorzy, na wystawie nie brak też obrazów mało znanych artystów, które ukazują "miasto świateł" - jak nazywało się Paryż - w całej jego barwnej różnorodności. Archiwalne rysunki i plany miejskie przypominają, że w drugiej połowie XIX wieku stolica Francji przeszła wielką transformację: z woli cesarza Napoleona III i słynnego urbanisty barona Haussmanna w miejsce ciasnych uliczek powstały wielkie bulwary, okazałe budowle oraz parki, jak Buttes-Chaumont, a miasto podzielono w sumie na 20 dzielnic; ten podział administracyjny zachował się do dzisiaj.

Większość ówczesnych artystów uwielbiało przechadzki po tym nowym Paryżu i odmalowywało go z pasją, inni - jak Auguste Renoir nie znosili wznoszonych wtedy konstrukcji haussmanowskich, zarzucając im chłód i monotonię.

Niektórzy z twórców byli zafascynowani nowoczesnością, jak Claude Monet, który dał impresjonistyczną wizję największego ówczesnego dworca kolejowego Saint-Lazaire.

Malarze zarejestrowali transformacje Paryża - np. słynnej dzielnicy Montmartre, która zanim stała się miejscem zamieszkania wielu artystów, jeszcze w 1860 roku emanowała wiejskim spokojem ciszą, jak na pokazywanym w ratuszu płótnie Stanislasa Lepine'a "La rue Saint-Vincent".

Na wystawie można zobaczyć sceny z wystawnego życia ówczesnej burżuazji i elit: w salonach, kawiarniach, operze, na giełdzie, na balach czy torach wyścigów konnych. Z drugiej strony na wystawie zobaczyć można obrazy "Paryża tragicznego" - nędzy i ludzkich dramatów z życia biedoty i półświatka, jak na portretach prostytutek Henri Toulouse-Lautreca.

Wystawa "Paryż w czasach impresjonistów" będzie czynna do 30 lipca.

« 1 »

Polecamy

  • JAWA25
    19.08.2016 20:25
    skoro w Paryżu owa wystawa to rzeczywiście jest o czym pisać
    doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama