Nowy numer 20/2024 Archiwum

Żelazny Szlak Rowerowy – najlepiej i najbardziej pomysłowo zagospodarowany szlak rowerowy, poprowadzony po dawnej trasie kolejowej

W pociągach nikt tu nikogo nie pozdrawiał. „Na kole” większość cyklistów mija się z krótkim „dzień dobry”. Przebudowa dawnej trasy kolejowej na Żelazny Szlak Rowerowy okazała się cywilizacyjnym postępem.

Wtorek 20 czerwca, godziny przedpołudniowe, temperatura powietrza zbliża się już do 30 stopni Celsjusza, wkrótce osiągnie 33 stopnie. Wszystkie dane sugerują, że na trasie nie spotkamy żywej duszy. Za wcześnie, za gorąco, w środku tygodnia. Na oko nic nie wskazuje na to, że z Żelaznego Szlaku Rowerowego (Železná Cyklotrasa) w ciągu 5 lat skorzystało już ponad 300 tys. rowerzystów (mierzy to licznik umieszczony w Jastrzębiu przy ul. Chlebowej), kilkakrotnie więcej, niż zakładano.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

 • Nieograniczony dostęp do:
  • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
  • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
  • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
  • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
  • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
 • brak reklam na stronach;
 • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny