Nowy numer 20/2024 Archiwum

W piątek katolik w Polsce nie powinien jeść mięsa. Ale nie mięso w tym jest najważniejsze

Wakacje. Podróżując za granicę, spotykamy się z innymi niż w Polsce przepisami na temat piątkowej wstrzemięźliwości. Skąd te różnice? I co z tego wynika dla nas?

Jest piątek. Jako Polak – katolik masz w tym dniu obowiązek zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Wynika to z czwartego przykazania kościelnego, którego pierwsza część brzmi obecnie: „Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych”. Ale są wakacje i wybrałeś się, powiedzmy, do Cieszyna. Przechodzisz mostem przez Olzę i w restauracji w Czeskim Cieszynie zjadasz kotleta. Formalnie jesteś w porządku, bo prawo kościelne obowiązuje terytorialnie, a w Czechach nie ma obowiązku zachowania piątkowej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Wynika to z decyzji tamtejszego episkopatu. Co prawda czescy biskupi, którzy przed laty wprowadzili tę zmianę, znali prawo kanoniczne i wiedzieli, że wstrzemięźliwość od spożywania mięsa „należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość”, ale skorzystali z dalszego zapisu: „Konferencja Episkopatu może dokładniej określić sposób zachowania postu i wstrzemięźliwości, jak również w całości lub części zastąpić post i wstrzemięźliwość innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności”. Tak więc w Czechach katolik nie ma obowiązku wstrzymywać się od jedzenia mięsa w piątek, za to zaleca się mu podejmowanie „innych form pokuty”. Podobnie jest w znacznej większości krajów europejskich.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

 • Nieograniczony dostęp do:
  • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
  • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
  • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
  • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
  • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
 • brak reklam na stronach;
 • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka