Nowy numer 12/2019 Archiwum

Resocjalizacja dobrego łotra

O kalabryjskiej ‘Ndranghecie, groźniejszej niż sycylijska mafia, nawróceniach w poprawczaku i mistycyzmie zabójców z ks. Waldemarem Woźniakiem rozmawia Szymon Babuchowski.

Co, oprócz Ewangelii, oferuje Ksiądz swoim podopiecznym?
– Wspieram wszelkie działania, które mogą pomóc człowiekowi. A więc całą resocjalizację twórczą, pisanie poezji, a także sport – to wszystko, co pomaga ludziom dostrzec ich godność. Bo człowiek z dużym poczuciem godności nie popełni czynów przestępczych. W wielu wypadkach nie boję się wystąpić o przepustkę, nawet dla mordercy. Jak dotąd nikt mi jeszcze nie uciekł. Oni wiedzą, że jadąc pociągiem, mogą spotkać ludzi ze swojego dawnego kręgu. Ale jeśli będą odporni na przypadkowo pojawiające się zło, to go nie popełnią.

Czyli nawrócenie to najlepsza resocjalizacja?
– Jest wielu więźniów i wychowanków zakładów poprawczych, którzy resocjalizują się właśnie na płaszczyźnie religijnej. Są to ludzie zwykle tak sponiewierani przez życie, że pomóc im może jedynie całościowe podejście. Bardzo udany okazał się eksperyment ks. Jana Sikorskiego, byłego naczelnego kapelana więziennictwa, polegający na tym, że kilkunastu więźniów rokrocznie idzie na pielgrzymkę z osobami niepełnosprawnymi. Każdemu więźniowi przyporządkowana jest osoba niepełnosprawna, którą musi się opiekować. Wielu z nich chciało na początku np. kupić alkohol albo okraść podopiecznego. A jednak gdy popatrzyli na jego niepełnosprawność, bardzo szybko się resocjalizowali. Nieraz trzydniowa pielgrzymka dawała więcej niż 15 lat resocjalizacji.

Na ile są to szczere przemiany, a na ile gra z księdzem, personelem, samym sobą?
– Dopóki ksiądz nie zdobędzie zaufania podopiecznych, dopóty będzie przedmiotem manipulacji. Jest mi znany przypadek, skądinąd wspaniałego duszpasterza, na którego więźniowie zaczęli wpływać, żeby wyniósł im jakiś list, bo ci „niedobrzy klawisze” nie chcieli pozwolić na jego wysłanie. Temu księdzu zrobiło się ich po ludzku żal. I zaczął te „listy do rodziny” wynosić. Dowiedziała się o tym służba więzienna i ksiądz został zatrzymany. Okazało się, że w jednym z listów był przekazany w grypserze plan zabójstwa.

Na szczęście bywają też prawdziwe nawrócenia…
– Tak, spotykałem się z nawróceniami, i to nagłymi. Są więźniowie, u których dostrzega się nawet pewien mistycyzm. Choć trzeba przyznać, że w niektórych przypadkach rozgraniczenie między mistycyzmem a psychotyzmem jest bardzo trudne. Ale jeśli zabójca od kilkunastu lat o 15.00 odmawia Koronkę do Bożego Miłosierdzia, to jak to wytłumaczyć, jeśli nie działaniem Pana Boga?

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji