Nowy numer 17/2024 Archiwum

Benefis ks. Bonieckiego

Kraków. Ks. Adam Boniecki zakończył pracę na stanowisku redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Uroczyste pożegnanie odbyło się w Krakowie i było połączone z wręczeniem Medali św. Jerzego, przyznawanych przez redakcję „Tygodnika”.

Tegorocznymi laureatami zostali dominikanin o. Ludwik Wiśniewski i historyk idei prof. Jerzy Jedlicki. Prezydent Bronisław Komorowski, który wraz z małżonką wziął udział w uroczystościach, odznaczył ks. Bonieckiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Ks. Boniecki z „Tygodnikiem Powszechnym” związany jest od 1964 r., a funkcję redaktora naczelnego objął w 1999 r., po śmierci Jerzego Turowicza. W latach 1979 –1991 na życzenie Jana Pawła II był twórcą i redaktorem naczelnym polskiej edycji „L’Osservatore Romano”. Było to pierwsze w PRL czasopismo, które miało oficjalne zezwolenie na kolportaż w sieci kiosków parafialnych, a zarazem ukazywało się poza zasięgiem cenzury PRL.

W latach 80. ks. Boniecki utrzymywał kontakty z działaczami emigracyjnymi oraz podziemnymi strukturami „Solidarności”. M.in. z tego powodu przez wiele lat był inwigilowany i szykanowany przez organy bezpieczeństwa PRL, a Urząd ds. Wyznań zabiegał o jego odsunięcie od pracy w „L’Osservatore Romano”.

W latach 1993–2000 ks. Boniecki był przełożonym generalnym Zgromadzenia Księży Marianów. Od 1999 r. kierował TP. Często był także obecny w mediach, wypowiadając się zarówno w kwestiach społecznych, jak i kościelnych. Nawet ci, którzy nie zgadzali się z jego poglądami, zwracali uwagę, że starał się odróżniać poglądy, które zwalczał, od ludzi, którzy je głosili.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy