Nowy numer 39/2023 Archiwum

54 proc. badanych za kontynuowaniem starań o reparacje dla Polski od Niemiec

54 proc. badanych uważa, że Polska powinna kontynuować starania o uzyskanie od Niemiec reparacji za II wojnę światową; przeciwnego zdania jest 29 proc. respondentów - wynika z sondażu Social Changes dla portalu wpolityce.pl.

Uczestnikom badania zostało zadane pytanie "Czy Polska powinna kontynuować starania o uzyskanie od Niemiec reparacji za straty poniesione podczas II Wojny Światowej?". Twierdząco odpowiedziało 54 proc. badanych, w tym 34 proc. ocenił, że "zdecydowanie tak", a 20 proc., że "raczej tak".

Przeciw kontynuowaniu starań o reparacje było 29 proc. respondentów, z czego 13 proc. "zdecydowanie" przeciw, a 16 proc. - "raczej przeciw". 17 proc. natomiast udzieliło odpowiedzi "trudno powiedzieć".

Przeczytaj też: Prezydent: W komisji ws. badania rosyjskich wpływów nie powinno być członków parlamentu

Wyniki ankiety zestawione zostały z preferencjami wyborczymi w zakresie trzech ugrupowań politycznych - Zjednoczonej Prawicy, Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050. Jak wynika z danych przedstawionych przez wpolityce.pl, starania o reparacje wspiera 89 proc. wyborców ZP, przeciw jest 7 proc. Natomiast 19 proc. wyborców KO popiera starania o reparacje, a przeciw jest 63 proc. W przypadku Polski 2050 jest to odpowiednio 28 proc. i 49 proc. badanych.

Portal informuje, że sondaż zostało zrealizowany metodą CAWI (wywiadu internetowego) między 26 a 29 maja b.r., na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie 1038 Polaków.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze

Quantcast