Nowy numer 39/2023 Archiwum

Rosjanie przekształcają Enerhodar, miasto koło elektrowni atomowej, w bazę wojskowo-logistyczną

Rosjanie nadal przekształcają okupowany Enerhodar, miasto na południu Ukrainy, w bazę wojskowo-logistyczną - ostrzega w czwartkowym komunikacie z frontu ukraiński Sztab Generalny. Koło Enerhodaru znajduje się Zaporoska Elektrownia Atomowa, największa w Europie.

"Pomimo licznych apeli ze strony Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) i światowych przywódców okupanci nadal przekształcają tymczasowo zajęty Enerhodar w obwodzie zaporoskim w bazę wojskowo-logistyczną" - podał sztab w komunikacie na Facebooku. Miejscowe zakłady przemysłowe używane są do napraw sprzętu wojskowego i jako magazyny broni, sprzętu i amunicji - podkreśla sztab. (https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua)

Zobacz: Inwazja Rosji na Ukrainę - relacjonujemy na bieżąco

Mer Enerhodaru Dmytro Orłow informował w maju br., że Rosjanie wywożą z Enerhodaru ludność cywilną, a w mieście grabione jest wyposażenie należące do instytucji państwowych i firm prywatnych.

Południowa część obwodu zaporoskiego, w tym m.in. Melitopol, Berdiańsk i Enerhodar, okupowana jest przez najeźdźców od przełomu lutego i marca 2022 roku, a zatem od początku inwazji Kremla na Ukrainę. 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze

Quantcast