Nowy numer 39/2023 Archiwum

Chiny wysłały na swoją stację kosmiczną trzech astronautów, w tym pierwszego cywila

Trzyosobowa załoga, w tym pierwszy cywilny chiński astronauta, wystartowała w statku Shenzhou-16 na stację orbitalną Tiangong - podały chińskie media państwowe.

Shenzhou-16 wystartował we wtorek rano czasu lokalnego z ośrodka lotów kosmicznych na pustyni Gobi w północno-zachodniej części kraju, w ramach piątej od 2021 roku misji załogowej na chińską placówkę kosmiczną.

Pierwszym chińskim cywilnym astronautą jest Gui Haichao, profesor aeronautyki i astronautyki na uniwersytecie w Pekinie.

Dotychczas wszyscy chińscy astronauci, zwani też tajkonautami, byli wojskowymi.

Celem lotu jest stacja Tiangong (Niebiański pałac), na której - jak poinformowała chińska Agencja ds. Kosmicznych Lotów Załogowych - Gui Haichao zajmie się "przygotowaniem i nadzorowaniem eksperymentów naukowych".

Załoga wróci na Ziemię po zakończeniu swojej sześciomiesięcznej misji.

Specjaliści zwracają uwagę na szybki postęp chińskiego programu kosmicznego. Chiny wysłały swojego pierwszego astronautę w kosmos w 2003 r. W 2019 r. chiński lądownik osiadł na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca. W 2021 r. pierwszy chiński robot wylądował na Marsie a pierwszy chiński lot załogowy na Księżyc ma odbyć się w 2029 r.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze

Quantcast