Nowy numer 21/2023 Archiwum

Afryka świętuje 60. rocznicę powstania OJA - UA

W Addis Abebie rozpoczęły się oficjalne ceremonie z okazji. 60. rocznicy powstania Organizacji Jedności Afrykańskiej, która w 2002 przekształcona została w Unię Afrykańską. W stolicy Etiopii zebrali się z tej okazji delegaci z całego kontynentu.

To w Addis Abebie, 25 maja 1963 roku, 32 szefów niepodległych państw afrykańskich spotkało się wraz z przywódcami afrykańskich ruchów wyzwoleńczych, aby wypracować drogę do całkowitej niezależności Afryki od imperializmu, kolonializmu i apartheidu.

Wynikiem spotkania było utworzenie pierwszej kontynentalnej instytucji Afryki po uzyskaniu niepodległości, Organizacji Jedności Afrykańskiej (OJA).

OJA została utworzona jako manifestacja panafrykańskiej wizji Afryki, zjednoczonej, wolnej i kierującej własnym losem, co zostało potwierdzone w Karcie OJA przyjętej 25 maja 1963. Natomiast 9 lipca 2002 r, na szczycie w Durbanie, w miejsce OJA powołana została Unia Afrykańska.

Obecne obchody 60-lecia współpracy państw niepodległej Afryki to, jak czytamy na stronie organizacji "okazja do wymiany informacji, doświadczeń, do wzajemnego zachęcania się do przyjęcia wizji UA, a także do napędzania realizacji programu „Afryka, Której Chcemy” w ramach Agendy 2063 (zestaw inicjatyw zaproponowanych i realizowanych przez Unię Afrykańską, przyjętych 31 stycznia 2015 r. na 24. Zgromadzeniu Zwyczajnym Szefów Państw i Rządów Unii Afrykańskiej w Addis Abebie).

Jubileusz to także moment dla UE "do refleksji nad duchem panafrykanizmu, który łączy przeszłość z teraźniejszością i aspiracjami kontynentu na przyszłość".

Relacje z otwarcia:https://livestream.com/accounts/2466140/events/10865910

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast