Nowy numer 21/2023 Archiwum

Kard. Nycz: umniejszanie wkładu Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego jest działaniem nieodpowiedzialnym

Każda próba umniejszenia wkładu św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego jest działaniem nieodpowiedzialnym, skierowanym przeciw wartościom, które propagowali - ocenił metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz. Zaapelował, aby w XVI Święto Dziękczynienia za ich wstawiennictwem modlić się o Boże Miłosierdzie dla świata.

W tym roku Święto Dziękczynienia będzie obchodzone 4 czerwca w przypadającą w Kościele katolickim uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Jego hasłem przewodnim będą słowa "Dziękujemy za czyniących pokój". Z tej okazji metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz skierował słowo do wiernych, które zostanie odczytane 28 maja we wszystkich parafiach archidiecezji warszawskiej.

Przeczytaj:  Abp Gänswein: W sprawie ochrony rodziny papież Franciszek trzyma się linii Jana Pawła II i Benedykta XVI

Hierarcha zaznaczył w nim, że wzniesiona na stołecznym Wilanowie świątynia stanowi nie tylko wotum narodu za uchwalenie Konstytucji 3 Maja (inicjatywy podjętej przez Sejm Czteroletni - PAP), ale także "za ludzi, którzy zapisali się w naszej historii w ciągu ostatnich wieków i lat, a szczególnie za dwóch wielkich Polaków i świętych XX wieku: św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego".

Podkreślił, że "Bóg w swojej Opatrzności opiekuje się, kieruje i prowadzi świat i człowieka do ostatecznego sensu". "Jest nim Chrystus Zmartwychwstały i spotkanie z Bogiem w naszym zmartwychwstaniu w Chrystusie" - wskazał kardynał tłumacząc, że w Jezusie "powołanie człowieka uzyskuje swoją pełnię".

"Niebezpieczeństwo wojny długiej i nie daj Boże, rozszerzającej się na inne regiony, osłabione przez pandemię więzy między ludźmi, skutki zdrowotne i edukacyjne - to wszystko sprawy, z którymi chcemy przyjść do Opatrzności Bożej z zawierzeniem i dziękczynieniem, żeby nie stało się jeszcze coś gorszego" - napisał metropolita warszawski.

Czytaj:  Relikwie bł. ks. Jana Machy w rzymskim Sanktuarium Współczesnych Męczenników

Duchowny odniósł się także do nadchodzących wyborów parlamentarnych, samorządowych i europejskich.

"Polityka to nie tylko roztropna troska o dobro wspólne, ale jeden z ważnych sposobów praktykowania miłości bliźniego. W takiej polityce Kościół, w wydaniu katolików świeckich, też chce uczestniczyć" - zaznaczył kard. Nycz. Przyznając, że czas wyborów, "łączy się niestety z głębokimi podziałami i niepokojami, a nawet poruszaniem się wręcz na granicy nienawiści" zapowiedział, że tegoroczne obchody Święta Dziękczynienia będą również okazją do zawierzenia tych spraw Bogu.

Przeczytaj również:  W Kościele katolickim 24 maja przypada Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach

Zaznaczył, że Polacy są spadkobiercami i stróżami dziedzictwa pozostawionego przez św. Jana Pawła II oraz bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. "Każda próba umniejszenia tego wkładu, zapomnienia ich dzieła, oddalenia od młodego człowieka, byłaby nieodpowiedzialnym działaniem przeciw wartościom, które oni propagowali" - ocenił metropolita warszawski. Jak zaznaczył, "trzeba, abyśmy stanęli przy nich i przez ich wstawiennictwo wypraszali Boże Miłosierdzie i opiekę Opatrzności Bożej dla nas i całego świata"

Kard. Nycz zwrócił uwagę, że Panteonie Wielkich Polaków spoczywa prawie dwudziestu zasłużonych rodaków. Dodał, że w części panteonu istnieje Mauzoleum Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie.

Przekazał, że w tym roku w Święto Dziękczynienia zostaną wprowadzone do świątyni relikwie bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego - kapłana i męczennika Dachau, patrona harcerstwa polskiego.

Obchodom będzie towarzyszyła zbiórka przykościelna na rzecz budowy Sanktuarium Opatrzności Bożej.

Dzień wcześniej, w sobotę 3 czerwca, odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej harcerskie czuwanie modlitewne. Centralnym punktem będzie msza św. o godz. 18.00 pod przewodnictwem delegata KEP ds. duszpasterstwa harcerzy bp. Wiesława Lechowicza. Po liturgii zaplanowano koncert "Niech stanie się dla was patronem" z udziałem m.in. Darka Maleo Malejonka oraz prezentacja filmu Aliny Czerniakowskiej "Żyć dla innych".

Święto Dziękczynienia ustanowił w 2008 r. abp Kazimierz Nycz. Jest ono kontynuacją inicjatywy podjętej przez Sejm Czteroletni, który postanowił złożyć Bogu dar wotywny w podzięce za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 maja. Miało nim być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności. Planu nie udało się zrealizować z powodu rozbiorów. Prace na rzecz budowy świątyni podjęto w 1918 r., po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Przerwała je II wojna światowa i czas PRL-u. Do realizacji idei wrócił prymas Polski kard. Józef Glemp.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze

Quantcast