Nowy numer 21/2023 Archiwum

Abp Gänswein: W sprawie ochrony rodziny papież Franciszek trzyma się linii Jana Pawła II i Benedykta XVI

Wszystko to, co papieże Jan Paweł II i Benedykt XVI powiedzieli w sprawie rodziny, cały czas obowiązuje; stanowisko Stolicy Apostolskiej absolutnie się nie zmieniło. Papież Franciszek trzyma się tej linii - powiedział wieloletni osobisty sekretarz papieża Benedykta XVI arcybiskup Georg Gänswein.

We wtorek w Warszawie odbyła się prezentacja książki osobistego sekretarza papieża Benedykta XVI abp. Georga Gänsweina pt. "Tylko prawda".

Podczas konferencji prasowej Gänswein został zapytany o to, czy obecnie w Kościele nie brakuje mocnego przekazu Stolicy Apostolskiej dotyczącego obrony rodziny i czy papież Franciszek nie powinien zająć w tej kwestii "jasnego stanowiska", tak, jak czynili to papieże Jan Paweł II i Benedykt XVI.

Abp Gänswein podkreślił, że "wszystko to, co papieże Jan Paweł II i Benedykt XVI powiedzieli, napisali czy ogłosili w sprawie rodziny, jej ochrony i przyszłości cały czas obowiązuje".

"Nic się w tej kwestii nie zmieniło. Moje wrażenie jest takie, że papież Franciszek trzyma się tej linii" - zaznaczył.

Jednocześnie przyznał, że w obszarze rodziny pojawia się obecnie wiele wyzwań, ponieważ "ataki na rodzinę są silniejsze i dużo bardziej agresywne".

"Stanowisko Stolicy Apostolskiej, szeroko pojętej - mam na myśli również biskupów - się absolutnie nie zmieniło. Nie ma tutaj żadnej zmiany. Pytanie brzmi: na ile to stanowisko trafia do ludzi, do wiernych (...), na ile jest gotowość, żeby tego stanowiska słuchać i się nim kierować" - pytał.

Osobisty sekretarz papieża został również zapytany o to, jak Benedykt XVI oceniał sytuację Kościoła w Niemczach i trwającej tam tzw. drogi synodalnej.

Jak zaznaczył, Benedykt XVI obserwował to, co dzieje się z Kościołem w Niemczech "z niepokojem". "W ostatnich latach, kiedy w Kościele niemieckim pojawiły się te problemy związane z wykorzystywaniem seksualnym, wszystkie skutki tych skandali i pojawiła się ta koncepcja drogi synodalnej, Benedykta XVI bardzo niepokoił ten kierunek (...). Mówił, że potrzebujemy modlitwy o jasność, o wgląd i siłę wiary. Miał na myśli nie tylko wiernych, ale i duchowieństwo, które powinno się o to modlić" - zastrzegł.

Georg Gänswein urodził się 30 lipca 1956 r. w Riedern am Wald w Niemczech. Przez wiele lat żył u boku Benedykta XVI; w latach 2005–2022 pełnił funkcję jego osobistego sekretarza w czasie pontyfikatu zakończonego zaskakującą abdykacją, wreszcie od 2012 r. jako prefekt Domu Papieskiego, gdzie był świadkiem ostatnich lat życia papieża emeryta i jego śmierci.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast