Andrzej Grajewski: Przed objęciem funkcji dyrektora Ukraińskiego IPN-u był Pan żołnierzem.
dr Ołeksandr Ałfiorow: Zgłosiłem się jako ochotnik w 2022 roku. Ale służyłem już wcześniej, w latach 2014–2015, również jako ochotnik. Jako historyk i doktor zrozumiałem, że trzeba zdobyć nowe kwalifikacje, aby lepiej bronić kraju. W 2019 roku ukończyłem kurs oficerski na Akademii Obrony. W 2022 roku ponownie zgłosiłem się do wojska jako ochotnik. Moja brygada brała udział w obronie Kijowa, później działała na kierunku zaporoskim, pod Bachmutem, Awdijiwką i na kierunku charkowskim. Odszedłem z armii w maju 2025 r. w stopniu majora rezerwy.
Jakie było Pana najważniejsze doświadczenie frontowe?
Śmierć towarzyszy.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Czytasz fragment artykułu
Subskrybuj i czytaj całość
już od 14,90 zł








