Nowy numer 22/2023 Archiwum

Abp Szewczuk: Pomóżcie nam ratować ludzkie istnienia

Od początku maja gwałtownie wzrosła ilość ataków rakietowych, zwłaszcza na Kijów – zaznacza abp Światosław Szewczuk. W najnowszym orędziu prosi wszystkich ludzi dobrej woli, szczególnie zaś „przywódców Kościołów i innych wspólnot religijnych o globalny apel do prezydenta Rosji i wojsk rosyjskich, o natychmiastowe zaprzestanie dokonywania zbrodni wojennych przeciwko Ukrainie”.

Zwierzchnik ukraińskich grekokatolików dodaje również, że w narodowym sanktuarium maryjnym w Zarwanicy odbyła się kolejna sesja Synodu Biskupów Ukrainy. „W szczególności na tym spotkaniu synodalnym staraliśmy się zrozumieć, jak zmienia się sytuacja humanitarna w naszej ojczyźnie” – mówi abp Szewczuk.

Zobacz: Inwazja Rosji na Ukrainę - relacjonujemy na bieżąco

Abp Szewczuk - nie zapominajcie o Ukrainie
„Stale wzrasta liczba osób potrzebujących żywności, a my staramy się robić, co w naszej mocy, aby nakarmić głodnych i napoić spragnionych. Drugim dużym problemem humanitarnym jest kwestia dzieci - kluczowej grupy dla naszego społeczeństwa. Tysiące dzieci przestało się uczyć […]. To może urosnąć do rangi kolejnego kryzysu humanitarnego. Musimy szczególnie chronić ukraińskie dzieci i pomagać im rozwijać się kulturowo i intelektualnie. Widzieliśmy ponadto, że wielu uchodźcom udało się znaleźć pracę i zintegrować ze społeczeństwem. Istnieje jednak osobna grupa ludzi, którzy nie mają, dokąd pójść i nie mają żadnej ochrony poza swoim rodzimym Kościołem – zaznaczył abp Szewczuk. - Są to osoby starsze. To właśnie one przebywają w naszych ośrodkach rekolekcyjnych czy innych punktach schronienia. Dziś opieka nad osobami starszymi wysunęła się na pierwsze miejsce pośród naszego zaangażowania społecznego. Proszę wszystkich ludzi dobrej woli - nie zapominajcie o Ukrainie, pomóżcie Kościołowi ratować ludzkie istnienia. Dziękuję też Ojcu Świętemu, naszemu Papieżowi Franciszkowi przede wszystkim za to, że podczas spotkania z naszym prezydentem Wołodymyrem Zełeńskim wyraził gotowość wsparcia pokojowego planu rozwiązania tego wielkiego nieszczęścia, jakie przeżywa Ukraina.“

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast