Nowy numer 38/2023 Archiwum

Włochy: ksiądz stracony przez nazistowskich siepaczy będzie beatyfikowany

Giuseppe Beotti, włoski ksiądz stracony przez niemieckich żołnierzy w 1944 roku, wkrótce zostanie beatyfikowany. Papież Franciszek dekretem z 20 maja zatwierdził ważny krok w tym procesie. Zgodnie z decyzją papieża, śmierć księdza zostanie uznana za męczeństwo, więc nic nie stoi na przeszkodzie jego beatyfikacji.

Giuseppe Beotti urodził się w rodzinie chłopskiej w 1912 roku, a święcenia kapłańskie przyjął w 1938 roku. Wyróżniał się niestrudzoną działalnością charytatywną na rzecz potrzebujących i zaangażowaniem w edukację młodzieży. Swoją pomoc oferował wszystkim: partyzantom, Żydom, żołnierzom, rannym. Podczas okupacji niemieckiej stanął w obronie praw swoich parafian, przez co został poddany postępowaniu karnemu.

Ks. Beotti udzielał schronienia i ratował uciekających żołnierzy, jeńców wojennych, prześladowanych ludzi, w tym stu Żydów, których ukrywał w domach z pomocą swoich parafian. W obliczu zagrożenia nazistowskimi nalotami i represjami nie uciekł, ale pozostał w swoim kościele w Sidolo w prowincji Parma, modląc się żarliwie. Ks. Beotti został aresztowany i rozstrzelany w Sidolo 20 lipca 1944 roku, wraz z księdzem i seminarzystą, którzy razem z nim schronili się w kościele.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast