Nowy numer 38/2023 Archiwum

Chiny: Władze po wizycie swego wysłannika w Kijowie: będziemy wspierać Ukrainę w miarę posiadanych możliwości

Będziemy nadal rozwijać obopólnie korzystną i opartą na wzajemnym szacunku współpracę z Ukrainą, a także wspierać ten kraj w miarę posiadanych możliwości - oświadczyło w czwartek MSZ Chin po wizycie specjalnego wysłannika rządu ChRL Li Hui w Kijowie.

"Chiny zawsze odgrywały konstruktywną rolę w łagodzeniu sytuacji humanitarnej na Ukrainie, czyniąc to w sposób, jaki uważały za stosowny" - podkreślił resort, cytowany przez agencję Reutera.

Specjalny przedstawiciel rządu ChRL Li Hui przebywał na Ukrainie we wtorek i środę. Według władz w Kijowie wysłannik Pekinu spotkał się z szefem ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułebą. Strona chińska powiadomiła w czwartek, że Li przeprowadził również rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Zobacz też: Inwazja Rosji na Ukrainę. Relacjonujemy na bieżąco

Minister Kułeba szczegółowo poinformował wysłannika Chin o zasadach przywrócenia trwałego i sprawiedliwego pokoju opartego na poszanowaniu suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy - powiadomiło w środę MSZ w Kijowie. Szef ukraińskiej dyplomacji miał też zwrócić uwagę na znaczenie udziału ChRL we wdrażaniu "formuły pokojowej" opracowanej przez prezydenta Zełenskiego, inicjatywy zbożowej na Morzu Czarnym oraz bezpieczeństwa nuklearnego.

12 maja rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin poinformował, że ambasador Li Hui, specjalny przedstawiciel chińskiego rządu do spraw euroazjatyckich, od 15 maja rozpocznie cykl wizyt w Europie, podczas których odwiedzi Ukrainę, Polskę, Francję, Niemcy i Rosję, aby omówić polityczne rozwiązanie kryzysu ukraińskiego z każdą z tych stron. Przywódca ChRL Xi Jinping zapowiedział tę wizytę 26 kwietnia podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Zełenskim.

Li Hui był ambasadorem Chin w Rosji w latach 2009-2019.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast