Nowy numer 21/2023 Archiwum

Stały abonament

Kolejny weekend Alpha i… znów to widziałem! Rozpromienione twarze ludzi, którzy wracali po doświadczeniu spowiedzi. Rozumiem ich. Moje życie ratują słowa: „I ja odpuszczam tobie grzechy”. 

Gdy spowiadający przez niemal czterdzieści lat po kilkanaście godzin dziennie święty Leopold Mandić usłyszał, że jest zbyt pobłażliwy dla penitentów, zaoponował: „Ja łagodny? Przecież nie umarłem za grzechy, jak Jezus. Czy można być bardziej łagodnym niż On dla łotra?”. Innym razem kapucyn, który był bardzo niskiego wzrostu (jedynie 135 centymetry) i którego po latach nazwano: „niewielkim wielkim świętym” powiedział dosadnie: „Panie, przebacz mi, że za dużo wybaczyłem, ale to Ty dałeś mi taki zły przykład”. Ponieważ jego słowa kruszyły twarde serca grzeszników, sam ojciec Pio odsyłał do niego penitentów, których ten przyjmował od świtu do nocy w swej niewielkiej celi w klasztorze w Padwie.

Za nami kolejny weekend Alpha i… znów to widziałem! Rozpromienione twarze ludzi, którzy wracali po doświadczeniu (często po latach) odpuszczenia grzechów. Kamień z serca. Może dlatego tak bawią mnie krążące po sieci filmiki o tym, że „kurs Alpha nie prowadzi do sakramentów”. Hmm… A może taka spowiedź (siedziało kilku księży!) na kursie Alpha nie jest prawdziwym sakramentem, ale jakąś podróbą, imitacją, namiastką, radosną, wspólnotową zabawą w Kościół?

Moje życie ratują słowa: „I ja odpuszczam tobie grzechy”. To dlatego mam stały abonament w konfesjonale. „Bóg nie nuży się przebaczaniem” – jak wdzięczny jestem Franciszkowi za te słowa.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Quantcast