– Rybę po grecku od grekokatolika? – pytał. Ależ on miał wielkie serce! I dla młodych i dla budowania mostów. Odszedł ks. Grzegorz Nazar, wielki przyjaciel młodzieży.
Rzym 2014. Z autobusu wysypuje się ekipa przygotowująca Światowe Dni Młodych. Mnóstwo znajomych twarzy. Brat Marek, poznaniak z Taizè, niestrudzony ewangelizator Daniel Ange, ks. Grzegorz Suchodolski (dziś siedlecki biskup). Są z różnych duszpasterskich „bajek”, łączy ich jedno: praca z młodymi. Zaraz, zaraz…. Skąd ja znam uśmiechniętego od ucha do ucha człowieka w koszulce „Sercu bliski Beskid Niski”? To przecież grekokatolicki ksiądz Grzegorz Nazar!
Proboszcz z Gorlic miał wielkie serce otwarte na jedność. Wiele razy oprowadzał nas po pachnącej miodem krainie Łemków, wśród których posługiwał. Po ziemi, na której spotykałem więcej kamiennych krzyży niż samochodów. Z jednej strony – cerkwi w Łosiu krzyż z datą 988 – „hreszczenia Rusi”, z drugiej – bramy z napisem "Totus Tuus" i datą 966. Dwa chrzty. Ks. Grzegorz łączył w sobie te światy.
Kochał młodzież. Ruszał z nią na krańce świata. Jego serce pękło przed rokiem, gdy 24 lutego usłyszał o ruskich tankach sunących w stronę Kijowa i odrodziło się, gdy Ukraina odparła pierwsze ataki. Aktywnie włączył się w akcję humanitarną.
Mogliśmy rozmawiać godzinami. „Pamiętam jak pewna kobieta zapytała: „To wy uznajecie zwierzchnictwo papieża?” – wspominał – A wówczas abp Jan Martyniak, uśmiechnął się: „Proszę pani, w naszej liturgii za papieża modlimy się aż siedmiokrotnie, a wy?”.
„Jestem w tej ziemi zakochany po uszy” – rzucił, gdy mijaliśmy dwujęzyczną tablicę „Nowica” - Wiesz, że jeszcze ćwierć wieku temu nie było tu asfaltowych dróg, a nawet prądu? Byłbym przeszczęśliwy gdybym mógł zostać tu do emerytury”.
Nie doczekał. Zmarł wczoraj.
Greg, dziękuję!
Dziennikarz działu „Kościół”
Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.
Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się