Nowy numer 13/2024 Archiwum

Niebezpieczne teorie. Przykłady działania postmodernistycznej teorii sprawiedliwości społecznej w praktyce

Odrzucają obiektywną prawdę, według nich naukowe badania służą utrzymaniu władzy, kwestionują wolność i równość. Oto nowy porządek, który z powodzeniem budują w świecie zachodnim twórcy postmodernistycznej teorii sprawiedliwości społecznej.

Profesor Bruce Gilley opublikował w 2017 r. w naukowym czasopiśmie „Third World Quarterly” artykuł, w którym udowadniał tezę, że kolonializm nie zawsze przynosi negatywne skutki dla skolonizowanych. Twierdzenie to wywołało furię aktywistów tzw. teorii postkolonialnej, bowiem zaprzeczało jej dogmatowi, że kolonializm jest zawsze zły. Na uczelni Portland State University, gdzie wówczas pracował, pojawiły się wezwania do niepublikowania jego tekstów, odebrania mu pracy, a nawet doktoratu, zaś groźby śmierci doprowadziły go do odejścia z uczelni.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego