Nowy numer 46/2018 Archiwum

Kościoły do remontu

Wnętrza zabytkowych, drewnianych kościołów w Małopolsce zostaną odrestaurowane, a najcenniejsze polichromie będą pieczołowicie odtworzone. Pieniądze da samorząd województwa.

Na konserwację i odnowę zabytków samorząd przeznaczy 3,5 mln zł. Na liście dofinansowanych inwestycji znalazło się 108 zadań. Najwięcej pieniędzy, bo 500 tys., dostanie klasztor ojców bernardynów w Alwerni na pierwszy etap prac przy odbudowie spalonego dachu klasztoru i kościoła.

Dotacja przyznana została na prace remontowe z powodu zagrożenia zabytku. Po pożarze istnieje niebezpieczeństwo zawalenia się sklepień oraz konieczność zabezpieczenia i osuszenia pozostawionych bez zadaszenia zabytkowych zabudowań i cennego wyposażenia: ołtarzy i polichromii, które w ostatnich latach przeszły gruntowną renowację.

Pieniądze na ratowanie zabytków dostały głównie parafie. Odnowione zostaną także wnętrza zabytkowych cerkwi m.in. w Zdyni, Uściu Gorlickim i Hańczowej.

Kontynuowane będą prace remontowe przy drewnianym ołtarzu głównym z drugiej połowy XVIII w. w kościele parafialnym pw. św. Stanisława BM w Skrzyszowie (powiat tarnowski). Będzie też konserwacja ołtarza głównego z pierwszej połowy XVII w. w kościele pw. św. Marcina bpa w Zawadzie koło Tarnowa.

Dzięki pieniądzom od samorządu województwa możliwa będzie renowacja XVIII-wiecznego kościoła pw. Wszystkich Świętych w Dąbrowie Tarnowskiej – perełki na Szlaku Architektury Drewnianej.
Dotacja dla parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Łapanowie umożliwi wykonanie pierwszego etapu remontu – zniszczonej przez powódź w 2010 r. zabytkowej posadzki.

Z budżetu Województwa Małopolskiego mogą być udzielane dotacje celowe na prace konserwatorskie lub roboty budowlane przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków, znajdujących się na terenie województwa małopolskiego, posiadających istotne znaczenie historyczne, artystyczne lub kulturowe oraz znajdujących się w złym stanie technicznym.

Do Urzędu Marszałkowskiego złożonych zostało 151 wniosków o dotację na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane na łączną kwotę oczekiwanej dotacji z budżetu Województwa Małopolskiego w wysokości 15 972 709,52 zł.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy