Nowy numer 38/2023 Archiwum

Bloomberg: rok 2023 może być rekordowo gorący; w Azji od miesiąca trwa fala upałów

2023 może być rekordowo gorący - informuje w poniedziałek agencja Bloomberga. W Azji od ponad miesiąca trwa fala upałów, która przynosi kolejne maksima ciepła. W Wietnamie w sobotę i w niedzielę temperatura sięgnęła 44,2 stopni Celsjusza, bijąc krajowy rekord sprzed czterech lat.

Historyczny rekord pobiła również Tajlandia, gdzie w zachodniej prowincji Tak upał sięgnął 44,6 stopnia. W Birmie odnotowano najwyższe temperatury od dekady, a w Bangladeszu - od 1960 roku.

W kwietniu od gorąca ucierpiały także Filipiny i Indie - w obu państwach władze były zmuszone do skrócenia lekcji. W Malezji wiosną spadło o 40 proc. mniej deszczu, co może mieć negatywny wpływ na zbiory oleju palmowego - ostrzega agencja. W Tajlandii grupa banków i dużych przedsiębiorstw zwróciła się do rządu z prośbą o przygotowanie działań w razie suszy, która ich zdaniem może potrwać nawet trzy lata.

"Niepokojący wietnamski rekord należy rozpatrywać w kontekście globalnego ocieplenia i kryzysu klimatycznego" - powiedział telewizji TRT klimatolog z Hanoi, Nguyen Ngoc Huy. "Potwierdza, że spełniają się najbardziej ekstremalne modele klimatyczne" - zaznaczył.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast