GN 28/2018 Archiwum

Wykryć i ukarać

Po nadzwyczajnym spotkaniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, poświęconym atakowi na biuro misji pomocowej ONZ w Mazar-i-Szarif na północy Afganistanu, państwa członkowskie ostro potępiły napaść i zażądały od afgańskiego rządu wykrycia i ukarania sprawców.

Spotkanie odbyło się w piątek późnym wieczorem w Nowym Jorku. Sekretarz generalny ONZ ds. operacji pokojowych Alain Le Roy poinformował na nim 15 członków RB o okolicznościach napadu.

Sekretarz generalny ONZ ds. operacji pokojowych Alain Le Roy potwierdził śmierć siedmiu pracowników organizacji: trzech międzynarodowych pracowników fachowych UNAMA (misji ONZ w Afganistanie) oraz czterech funkcjonariuszy ochrony, Nepalczyków z plemienia Gurkhów. "Uczynili wszystko, by bronić biura, ale tłum był zwyczajnie zbyt liczny. Były tam setki, może tysiące demonstrujących, w tym wielu uzbrojonych" - ocenił.

Norweska misja ONZ ogłosiła na portalu Twitter, że wśród zabitych był podpułkownik Siri Skare. Szef szwedzkiego MSZ Carl Bildt poinformował o śmierci młodego Szweda. Według Le Roya zginął również obywatel rumuński.

Jego zdaniem atak nie był wymierzony bezpośrednio w ONZ: "Po prostu (demonstrujący) szukali jakiegoś międzynarodowego celu, a ONZ była pod ręką".

Zdementował pogłoski, jakoby pracownicy ONZ zostali porwani. "Wszyscy pozostali są bezpieczni. Wielu odniosło obrażenia, ale są bezpieczni" - zapewnił.

Członkowie RB ostro potępili atak oraz "wyrazili najgłębsze wyrazy współczucia" wobec rodzin zmarłych. Obecny przewodniczący Rady Nestor Osorio zażądał, by "rząd zadziałał i doprowadził winnych przed oblicze sprawiedliwości".

Piątkowy atak spotkał się z ostrą krytyką ze strony sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna oraz ambasador USA przy ONZ Susan Rice, która nazwała napad "przerażającym i bezsensownym".

W piątek biuro ONZ w Mazar-i-Szarif zostało zaatakowane przez uczestników demonstracji zorganizowanej w proteście przeciwko spaleniu Koranu przez amerykańskiego pastora.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama