Nowy numer 46/2018 Archiwum

Czas na opamiętanie

Jeśli chrześcijanie różnych wyzwań nie będą w stanie przemawiać jednym głosem w istotnych kwestiach etycznych, takich jak homoseksualizm, ekumenizm przestanie być wiarygodny – stwierdził przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. W przekonaniu kard. Kurta Kocha dziś decydują się losy ekumenizmu.

Jego przyszłość zależy od tego, czy będziemy mieć odwagę nazwać po imieniu przyczyny nowych podziałów. Jeszcze nie tak dawno naszym hasłem były słowa: wiara nas dzieli, łączy nas działanie. Dziś jest dokładnie odwrotnie – podkreślił kard. Koch. O ile trwa dialog w kwestiach doktrynalnych, w kwestiach etycznych nasze drogi się rozchodzą. Najlepszym przykładem tych tendencji jest kryzys przeżywany dziś przez wspólnotę anglikańską. Sprawia on, że anglikanie całymi grupami przechodzą do Kościoła katolickiego – zaznaczył szwajcarski hierarcha.

Pomimo tych negatywnych uwag, kard. Koch nie przestaje mieć nadziei na powodzenie ruchu ekumenicznego. Wydaje się nam, że stoimy w miejscu, czy wręcz cofamy się. Ale to samo czują również ludzie, którzy lecą samolotem. Po silnych wrażeniach startu samolot wznosi się wysoko ku niebu i podróżnym wydaje się, że stoją w miejscu. Tak jednak nie jest. Musimy wierzyć, że dolecimy do celu ekumenicznej podróży – powiedział kard. Kurt Koch w Wenecji, na okolicznościowym kongresie z okazji 50-lecia ekumenicznej dykasterii w Watykanie.

 

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy