GN 28/2018 Archiwum

Rostowski do odwołania?

Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna powiedział w piątek, że debata i głosowanie nad wnioskiem SLD o odwołanie ministra finansów Jacka Rostowskiego odbędzie się na jednym z kwietniowych posiedzeń. Zapewnił, że zostanie on rozpatrzony "bez żadnej zwłoki".

Wniosek o odwołanie Rostowskiego klub Sojuszu złożył w Sejmie w czwartek argumentując, że jest on najgorszym ministrem finansów w ciągu ostatnich 20 lat i odpowiada za mające miejsce w ostatnim czasie "cenowe tsunami".

Według Schetyny wnioskiem o odwołanie Rostowskiego Sejm na pewno zajmie się w kwietniu, "łącznie z głosowaniem, czyli najpóźniej do końca kwietnia ta sprawa będzie wyjaśniona". Marszałek, który był w piątek gościem radiowej Trójki podkreślił, że wniosek o wotum nieufności wobec ministra finansów znajdzie się w porządku obrad najbliższego posiedzenia (planowanego na 13-15 kwietnia) lub następnego.

Zgodnie z regulaminem Sejmu, rozpatrzenie wniosku o wyrażenie wotum nieufności przez Sejm i poddanie go pod głosowanie następuje na najbliższym posiedzeniu Sejmu przypadającym po upływie siedmiu dni od dnia jego zgłoszenia i nie później niż na następnym posiedzeniu.

Schetyna pytany, czy spodziewa się kolejnych wniosków o odwołanie innych ministrów z rządu PO-PSL odparł, że jest to normalne zachowanie opozycji w zbliżającej się kampanii wyborczej. Dodał, że PO w 2007 roku także składało wnioski o odwołanie wszystkich ministrów z rządu Jarosława Kaczyńskiego.

"Idą wybory, więc to zawsze ekscytuje opozycję i powoduje, że pojawiają się nowe wnioski, ostrzejszy język, bardziej emocjonalna debata, a wotum nieufności jest zawsze czymś takim, co skupia uwagę mediów i z tym trzeba żyć" - zaznaczył.

Marszałek ocenił, że jeżeli za wnioskami o odwołanie ministrów będzie iść debata i argumenty rzeczowe i rzetelne to tylko dobrze. "W Sejmie powinniśmy rozmawiać w otwarty sposób" - podkreślił.

Jak zapewnił wszystkie wnioski o wotum nieufności będą rozpatrywane "bez zbędnej zwłoki". "Jest to wymóg ustawowy i konstytucyjny (...) Na pewno nie będę przetrzymywał takich wniosków, bo to po prostu nie ma sensu" - podkreślił Schetyna.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział w czwartek złożenie wniosku o wotum nieufności wobec ministra skarbu Aleksandra Grada, sprzeciwiając się m.in. prywatyzacji Lotosu, w której mogą uczestniczyć Rosjanie; zarzucił też ministrowi złe prowadzenie prywatyzacji i niewłaściwy nadzór nad majątkiem państwa.(PAP)

agy/ par/ jbr/

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama