Nowy numer 44/2020 Archiwum

Więzienne różańce

O co najmniej 2 tys. powiększy się do świąt wielkanocnych liczba różańców wykonanych przez osadzonych w kieleckim Areszcie Śledczym – poinformował KAI ks. kapelan Janusz Kazimierz Popielski SDB. Dotychczas więźniowie zrobili ich już ok. 4 tys.

Kapłan stwierdził, że zainteresowanie robieniem różańców nasiliło się w okresie Wielkiego Postu. Robią je mężczyźni i kobiety. Każdy z różańców jest dedykowany osobie zamordowanej w Katyniu, Miednoje, Ostaszkowie, w Powstaniu Warszawskim lub podczas innych wydarzeń związanych z martyrologią narodu polskiego.

– Każdy z takich różańców jest opatrzony identyfikatorem z nazwiskiem zamordowanej osoby, za którą obdarowany różańcem powinien się modlić – wyjaśnia kapelan.

Robienie więziennych różańców wiąże się z inicjatywą nieżyjącego kapelana Rodzin Katyńskich, ks. prałata Zdzisława Peszkowskiego, realizowaną przez Fundację „Tuliano”, założoną przez Jana Tula.

Jeden z więźniów, pan Andrzej podkreśla, że praca przy różańcach pomaga mu przetrwać trudne dni. Z kolei pan Janusz, ministrant z więziennej kaplicy twierdzi, że „posługa kapelana w więzieniu podtrzymuje wiele osób przy życiu i przestawienie ich na w kierunku Boga”.

W Wielkim Poście grupa 30 więźniów – zgodnie z regulaminem Aresztu Śledczego - uczestniczyła w piątek 25 marca w Drodze Krzyżowej, przygotowanej przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich z parafii Ducha Świętego w Kielcach oraz w nabożeństwie 26 marca poprowadzonym przez grupę Apostolatu Maryjnego z parafii św. Stanisława w Kielcach.

Kapelan wraz z osadzonymi przygotuje także Drogę Krzyżową w Wielki Piątek oraz rekolekcje emitowane przez radiowęzeł, które odbędą się w Wielkim Tygodniu. W Wielką Sobotę zostaną poświęcone pokarmy, wystawione przed cele.

W Areszcie Śledczym w Kielcach - największym więzieniu w okręgu krakowskim - przebywa aktualnie 1054 osób, w większości po wyrokach.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama