GN 40/2023 Otwarte Archiwum

Premier: niech Dzień Flagi przypomni nam o znaczeniu naszych narodowych symboli

Niech ten wyjątkowy dzień przypomni nam o znaczeniu naszych narodowych symboli, a także o tym, że razem potrafimy przetrwać najtrudniejsze chwile - napisał premier Mateusz Morawiecki w Dniu Flagi RP.

"Biało-czerwone to barwy niezwyciężone!" - napisał szef rządu w mediach społecznościowych. "Niech ten wyjątkowy dzień przypomni nam o znaczeniu naszych narodowych symboli, a także o tym, że razem potrafimy przetrwać najtrudniejsze chwile" - podkreślił szef rządu.

Morawiecki zwrócił się też z apelem. "Wywieśmy dziś biało-czerwone flagi" - napisał.

Obchodzony 2 maja Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku; dzień ten jest też świętem Polonii i Polaków za granicą. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Dzień Polonii i Polaków za Granicą obchodzony jest 2 maja od 2002 roku. Święto państwowe ustanowione zostało przez Sejm RP z inicjatywy Senatu RP. W ten sposób uhonorowano osoby żyjące poza granicami Polski, które zabiegały o polską niepodległość oraz wyrażały swoje przywiązanie do Rzeczypospolitej.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast