Nowy numer 42/2020 Archiwum

Laureaci Nobla w kantacie

Teksty wystąpień trojga laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, Aung San Suu Kyi, Baracka Obamy i Lecha Wałęsy posłużą za libretto kantaty w trzeciej edycji międzynarodowego konkursu kompozytorskiego, zatytułowanego „Strumenti di pace” (Narzędzia pokoju), a rozpisanego przez fundację Opera Campana dei Caduti w Rovereto na północy Włoch.

O inicjatywie pisze na łamach „L'Osservatore Romano” krytyk muzyczny watykańskiego dziennika Marcello Filotei, który jest jej dyrektorem artystycznym. Organizatorzy konkursu, pisze Filotei, „pomyśleli tym razem o tych, którzy zabiegali o pokój, narażając swoje własne życie. Uwagę zwrócono na laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, na ich słowa, które postanowiliśmy wykorzystać w charakterze kamieni węgielnych, na których zbudowane zostaną kantaty, o których napisanie prosimy uczestników”. Regulamin mówi, że nie mogą oni mieć czterdziestu lat w dniu 30 kwietnia przyszłego roku.

Przewodniczącym jury – po znanych włoskich kompozytorach Giorgio Battistellim i Ennio Morricone – będzie Ivan Fedele; on również skomponuje kantatę do tych samych tekstów, która zostanie wykonana podczas finałowego wieczoru w Rovereto 6 lipca 2012 r. wraz z nagrodzonym utworem.

Wieczór rozpocznie wykonanie uwertury do „Egmonta” Ludwika Van Beethovena, a zakończy jego trzecia symfonia. Jak przypomina Marcello Filotei, utwór ten początkowo dedykowany był Napoleonowi Bonaparte. Chociaż kompozytor usunął tę dedykację po tym, jak Napoleon ogłosił się cesarzem, symfonia zachowała odwołanie do wartości oświecenia i demokracji, wyrażając intencję połączenia muzyki i rzeczywistości, sztuki i społeczeństwa, co jest również celem naszej inicjatywy”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama