Nowy numer 44/2020 Archiwum

Dzień modlitwy za kierowców

W najbliższą niedzielę, 3 kwietnia, w Kościele w Polsce obchodzony będzie Dzień szczególnej modlitwy za kierowców i wszystkich poruszających się po drogach. Jego organizatorem jest krajowe duszpasterstwo kierowców.

Ma być to okazja do dziękczynienia za bezpieczne przejechane kilometry i zastanowienia się nad etosem kierowcy-chrześcijanina.

Krajowy duszpasterz kierowców ks. Marian Midura z niepokojem zauważył, że niestety w roli kierowców wielu z nas zachowuje się jak poganie.Uczestniczący w spotkaniu z dziennikarzami w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski insp. Robert Zalewski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie podkreślił, że w poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego ogromną rolę odgrywa bardzo dobra współpraca z Kościołem.

Do wszystkich parafii w Polsce krajowe duszpasterstwo kierowców rozesłało plakaty związane z obchodzonym w niedzielę, 3 kwietnia, Dniem szczególnej modlitwy za kierowców i wszystkich poruszających się po drogach. Prócz tego ks. Midura przygotował specjalny list do użytkowników dróg, w którym w związku ze zbliżającą się beatyfikacją Jana Pawła II zachęca, by nasze poruszanie się po drogach stało się wyrazem hołdu, składanego przez polskich kierowców polskiemu papieżowi, który tak często był w drodze.

Wyrazem wdzięczności kierowców za bezpieczne przejechane kilometry może być pomoc polskim misjonarzom w zakupie środków transportu w ramach akcji MIVA Polska, składając jako podziękowanie 1 grosz za 1 kilometr.

W 2010 roku na polskich drogach zginęło 3907 osób. W porównaniu do roku 2004 nastąpił spadek liczby zabitych o ponad 31 proc. (w roku 2004 było to 5714 osób). Najczęściej przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość, stan infrastruktury drogowej i nietrzeźwość kierujących.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama